Fed Beklenenin Üzerinde Faiz İndirdi

Fed Beklenenin Üzerinde Faiz İndirdi

ABD Merkez Bankası, Faiz Oranlarını Yüzde 0.50 Oranında Aşağı Çekerek Yüzde 4.75'e İndirdi. Böylece Günlerdir Merakla Beklenen Faiz İndirimi Gerçekleşmiş Oldu.

Fed Beklenenin Üzerinde Faiz İndirdi

-ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını yüzde 0.50 oranında aşağı çekerek yüzde 4.75'e indirdi. Böylece günlerdir merakla beklenen faiz indirimi gerçekleşmiş oldu.

NEW YORK/ ANKARA (ANKA) - ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını yüzde 0.50 oranında aşağı çekerek yüzde 4.75'e indirdi. Böylece günlerdir merakla beklenen faiz indirimi gerçekleşmiş oldu.

ABD'de 2003 yılından bu yana yüzde 5'in üzerinde seyreden faiz oranları, geçen yaz aylarında mortagage krizi ile tartışılmaya başlanmış, yaşanan dalgalanmalar sonucu gözler FED'e çevrilmişti. ABD'de enflasyonist beklentilere karşın FED piyasaların baskısı sonucu faiz indirimi kararı almış oldu.

Piyasalarda 18 Eylül sendromu olarak beklenen kararın ABD ekonomisine ve global piyasalara etkisi merakla bekleniyor.

Uzmanlar, piyasalarda kısmi rahatlama olacağını ancak orta ve uzun vadede faiz indiriminin etkilerinin ne olacağının belirsizliğini koruduğu ifade ediyor.

-FAİZ İNİDİRİMİ VE TÜRKİYE-

Faiz indirimi ile birlikte ABD'de öncelikle nakit bolluğu oluşması bekleniyor. Bu nakitin ise ABD iç piyasasının canlanmasına ve ardından Türkiye gibi yükselen piyasalardaki yüksek getirili yatırımlara dönüşeceği tahmin ediliyor.

Buna karşın nakit bolluğu ile artacak iç tüketimin ABD'de ucuz seyreden enerji fiyatlarıyla artacağı, bunun da doları daha da güçsüzleştireceği kaydediliyor. Bu gelişmelere bağlı oluşacak enflasyonist gelişmelerin dünya ekonomisinde yeni bir tehdit oluşturabileceği de uzun zamandır konuşulan varsayımlar arasında yer alıyor.(ANKA)

Kaynak: ANKA