Fatih Terim'in Basın Toplantısı

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Grupta 4 Maçları Kaldığını Hatırlatarak, Moldova Maçında Galibiyetten Başka Bir Şey Düşünmediklerini Belirtti. Terim; Şehitler, Aileleri ve Gaziler İçin Kampanya Başlatacakları Söyledi.

Fatih Terim'in Basın Toplantısı

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, grupta 4 maçları kaldığını hatırlatarak, Moldova maçında galibiyetten başka bir şey düşünmediklerini belirtti. Terim; şehitler, aileleri ve gaziler için kampanya başlatacakları söyledi.

Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası eleme grubunda yarın Moldova ile yapacakları karşılaşma öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. A Milli Futbol Takımı'nın Zimbru Stadı'nda gerçekleştirilen antrenmanından önce yaptığı basın toplantısında konuşan Terim; şehitler, aileleri ve gaziler için A Milli Futbol Takımı olarak kampanya başlatacaklarını belirterek, "Son çirkin hadiseden sonra oyuncularımla bir toplantı yaptım ve kendilerine böyle bir fikrim olduğunu söyledim. Hiç tereddüt etmeden hepsi benim

yanımda olduklarını söyledi'' dedi. Federasyon ve milli takımlar olarak daha önce de bir çok konuda yardımda bulunduklarını ifade eden terim şunları söyledi:

"Bu konuyu sayın başkana ve yöneticilere de söyledim. Milli takımların başındaki hoca olarak özellikle futbol ailesinden bir takım şeyler istemeye, rica etmeye hakkım olduğunu düşünüyorum. Burada sadece 24 futbolcu değil, Türkiye'deki tüm futbol ailesinin bizler kadar bu olaydan etkilendiğini biliyorum. Türkiye'deki tüm futbolcular, teknik heyetler, hakemlerimiz ve futbol insanlarının terörle mücadelede kahramanlarımıza destek kampanyası altında büyük bir bağış yapabileceği düşüncesiyle hareket ettim.

Ben bu kıvılcımı buradan yakmak istiyorum. Bunun büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Genelkurmay Başkanımız'a bu toplanan bağışları listeyle beraber takdim edeceğiz. Burada en büyük katkıları biz yapacağız. Bazı şeyleri geri getirmez, ama bu topraklar için bu toprağa düşmüş şehit arkadaşlarımız, kardeşlerimizi hiçbir zaman unutmadık, unutturmayacağız. Türkiye'nin özellikle bugünlerde birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. Biz burada ay-yıldızlı bayrağı taşıyorsak, bunu vatan bekçilerine borçluyuz. Bu

vatanda yetiştik, dolayısıyla bu vatan için elimizden geleni yapacağız.''

Fatih Terim, kendisinin prim almadığını da vurgulayarak, ''Daha önce 'gidemezsek prim almam' demiştim. Vatan borcu hiç bitmez, şu anda o durumdayız. Gönül ister ki, açıkçası bu olayların olduğu yerlere de hizmet gitsin eğitim ve sosyal alanda. Savaşla değil de hizmetlerle kötü şeyler olmasın'' diye konuştu.

Bir basın mensubunun ''Maça siyah forma ile çıkabileceğiniz söyleniyor. Bu konuda son durum nedir?'' sorusu üzerine Fatih Terim, formalarla ilgili uluslararası normlarda siyasi amaçlı bir şey yapamayacaklarını ifade ederek, ''UEFA'dan izin almadan değil siyah forma, siyah bant bile takamazsınız. Dolayısıyla biz zaten gereken üzüntüyü yaşıyoruz. Bu acıyı paylaşıyoruz, ama daha ilk kura belirlemesinde taraflar bir protokol imzalarlar ve giyecekleri formaları belirlerler. Bırakın siyah formayı, o belirlenen

formanın dışında herhangi bir formayla çıkamazsınız. Bu çok önemli cezalara gider, hakemde çıkarır mı, çıkarmaz mı bilmiyorum. Bu konuya çok dikkat eden UEFA böyle bir izin vermeyecektir'' açıklamasında bulundu.

Moldova maçına galibiyet hedefiyle çıkacaklarını kaydeden Fatih Terim, "Fikstüre bakarsak her netice bizi bir yerden uzaklaştırmaz, ama avantajımızı yitirmemize neden olur. O yüzden galibiyetten başka bir şey düşünmüyoruz. Artık son 4 maça girdik. Her maçın önemini anlatmaya gerek yok. Biz hazırız. Yarın çıkıp Moldova ile oynayacağız'' şeklinde konuştu.

Sakatlığı nedeniyle Moldova maçında forma giyemeyecek olan Hamit'in çok önemli bir oyuncu olduğunu belirten Terim, ''Hamit'i geldiğim günden beri oynatıyorum. Zorunlu nedenlerle kadroda değişiklikler yapıyorum. Sabri de sakat, bu da üzücü. Fakat her şeyde bir hayır var'' dedi.

Malta maçından sonra düzenlediği basın toplantısında söylediği 'ders almam, ders veririm' sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade eden Fatih Terim, "Ben liderlikle ilgili konuşmalarımda da her gün bir şeyler öğrendiğimi söyleyen biriyim. O sözlerim bazı arkadaşlar tarafından yanlış anlaşılmış olabilir, manasını da aşmış olabilir ama benim sözlerim maçtan sonra nasıl oynamamız gerektiğini bir paket halinde yazan birkaç arkadaşaydı. Her gün bir şey öğreniyorum, öğrenmeye de devam edeceğim. Kamuoyu beni yanlış

anladı, onu düzelteyim'' diye konuştu.

Takımının Malta maçından gereken dersleri aldığının altını çizen Terim, "Moldova maçını kimsenin küçük görme hakkı yoktur. İnanıyorum ki, zaman zaman bazı husumetler hayır getirir. Benim takımım Malta'dan gereken dersi almış ve gereken puanı kaybetmiştir. Burada en azından oyun olarak çok farklı olacağından eminim. Belki ben de küçümsedim Malta'yı, kendi kendimi de tahlil ediyorum. Bazen futbolda ummadığınız şeyler olabiliyor ama yarın böyle bir şey olmaz. Benim hesabım Avrupa Şampiyonası'na gitmek.

Rakiplerimizin ne yaptığından önce bizim kazanmamız gerekiyor. Moldova maçı kolay olmayacak. En son Bosna Hersek'i deplasmanda yendiler. Öyle 'şeker, lokum, çantada keklik' değil. Yarın 7-8 kişiyle üstümüze gelen bir Moldova ve dönüşlerde eksik yakalanmayan bir rakip göreceksiniz. Fakat Türkiye, Moldova'dan iyi bir takımdır'' dedi.

Moldova maçının ilk 11'ini açıklamayacağını, maç günü kadroyla ilgili haberlerin futbolcularını etkileyebildiğini söyleyen Terim, ayak baş parmağında bir rahatsızlık olan Hakan Şükür'ün dışında takımda bir sorun olmadığını kaydetti.

Fatih Terim, basın mensuplarının ve tüm Türkiye'nin bayramını kutlayarak sözlerini tamamladı.

(EYB-MFS-OK-S)

Kaynak: İHA