Fatih Terim'in Basın Toplantısı

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Matematiksel Olarak Baktıklarında Ummadıkları 1 Puanın Bile Kendilerini 2008 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde Gruptan Çıkartabileceğini Belirterek, "2 Galibiyet veya Bir Galibiyet Bir Beraberlik Bile Averajınızın İyi Olması Durumunda Sizi Gruptan Çıkartabilir. İlk Maçı Kaybetmeden Başlarsak İnanıyorum Ki, Gruptan Çıkacağız" Dedi.

Fatih Terim'in Basın Toplantısı

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, matematiksel olarak baktıklarında ummadıkları 1 puanın bile kendilerini 2008 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde gruptan çıkartabileceğini belirterek, "2 galibiyet veya bir galibiyet bir beraberlik bile averajınızın iyi olması durumunda sizi gruptan çıkartabilir. İlk maçı kaybetmeden başlarsak inanıyorum ki, gruptan çıkacağız" dedi.

Avrupa Şampiyonası Finalleri'nin hazırlıkları için Almanya'nın Bielefeld kentinde kampa giren ve yarın ilk hazırlık maçında Slovakya ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı'nda Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim bir basın toplantısı düzenledi. Fatih Terim, basında çıkan 'Meclis'te 550 milletvekili var, ama Fatih Terim tek' açıklamasının saptırıldığını belirterek, "Yine ağzımdan çıkmayanlar yazıldı. Kastettiğim benim pozisyonumda bir kişi var yani bir tane teknik direktör var demek istemiştim. O kişi kamuoyunda ulu orta yıpratılmaz" diye konuştu.

Milli Takım kadrosuna çağrılmayan oyuncuların şikayetlerinin kendilerini sevindirdiğini söyleyen Terim, "Bu şikayetler, buranın ne kadar yüksek bir mertebe olduğunu gösteriyor. Avrupa Şampiyonası'nda ne kadar oynamak istediklerini gösteriyor. Onlar da bizim çocuklarımız. Futbolda yarışlar bitmez. Bugün bu oyuncular yarışır, yarın onlar yarışır" şeklinde konuştu.

Fatih Terim, sakatlığı bulunan oyuncularla ilgili bir soru üzerine ise, "Hamit ve Servet'i önümüzdeki pazar günü Ukrayna ile yapacağımız hazırlık maçında oynatacağım. Durumları maçtan sonra belli olacak. Gökhan Gönül'ün durumu ise henüz belli değil. Sakatlığı devam etse dahi onu geri göndermeyi düşünmüyorum. Kaleci Volkan iyileşiyor ama riske girmek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedeflerinin gruptan çıkmak olduğunu söyleyen Terim, "Kazanamadığımız maç, en zor maçımız olur. Matematiksel olarak baktığınızda, ummadığımız bir puan bile bizi gruptan çıkartabilir. 2 galibiyet veya bir galibiyet bir beraberlik bile averajınızın iyi olması durumunda sizi gruptan çıkartabilir. İlk maçı kaybetmeden başlarsak inanıyorum ki, gruptan çıkacağız" diye konuştu.

Fatih Terim, sağ kanatta sakatlıklar nedeniyle yaşanan sıkıntıyla ilgili olarak, "Sağ tarafta Sabri ve İbrahim Kaş da var defansif olarak. Eğer sakatlıklar devam ederse burada başka bir oyuncu görebilirsiniz. Ama şu an için herhangi bir oyuncuyu kadroya çağırmayı düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

Milli futbolcu Semih Şentürk'ün sonradan girdiği maçlarda daha etkili bir oyun ortaya koymasıyla ilgili bir soru üzerine Terim, "Semih'i illaki sonradan oyuna sokalım diye bir şey düşünmüyoruz. Önümüzdeki 3 maç bizim için çok önemli. Bakalım, maçlarda seviyemiz nedir göreceğiz. Semih daha önce iki maçta ilk 11'de oynamıştı. Şu an konuşmak için erken, oynamayabilir de direkt de oynayabilir" ifadelerini kullandı.

Fatih Terim, gruptaki rakiplerinin maçlarının izleneceğini de kaydederken; başarı beklentisinin yüksek olmasının Milli Takım'da baskıyı arttırdığını dile getirerek, "Biz oyuncularımızı fazla rehavetten veya fazla baskıdan kurtarıp orta noktaya çekmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Yurt dışında yaşayan birçok Türk vatandaşının bulunduğunu belirten Terim, şampiyonaya gelenlerin kendilerine büyük destek vereceğini söyledi. Terim, Milli Takım'ın Türkiye'nin aynası olduğunu da sözlerine ekledi.

(BD-KÇ-OK-S)

Kaynak: İHA