Fatih'te Şeyh Said'i Anma Etkinliği Gerçekleştirildi

Fatih'te Şeyh Said'i Anma Etkinliği Gerçekleştirildi

Haber-kamera.Akabe Vakfı ve Mazlum-Der üyesi bir grup, Şeyh Sait ve 46 arkadaşının ölümünün 87.yıl dönümü dolayısıyla Fatih Camisi'nden Saraçhane'ye kadar yürüyerek, Şeyh Sait'in mezar yerinin açığa çıkarılmasını talep etti.

Fatih'te Şeyh Said'i Anma Etkinliği Gerçekleştirildi

Haber-kamera: İbrahim AKTÜRK-Çağatay KENARLI İstanbulDHA

Akabe Vakfı ve Mazlum-Der üyesi bir grup, Şeyh Sait ve 46 arkadaşının ölümünün 87. yıl dönümü dolayısıyla Fatih Camisi'nden Saraçhane'ye kadar yürüyerek, Şeyh Sait'in mezar yerinin açığa çıkarılmasını talep etti. Fatih Camisi'nde ikindi namazının ardından cami önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup Şeyh Sait'in fotoğraflarıyla yürümeye başladı. "İstiklal mahkemelerine rahmet okutan DGM kararlarına iptal" yazılı pankart açan grup Türkçe ve Kürtçe sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yaklaşık 200 kişilik grup "Mahkeme değil cinayet çetesi", "Arşivler açılsın, hesap sorulsun", "Şehyh Said'in kıyamı onurumuzdur" diye sloganlar attı. Kalabalık grup daha sonra Fevzi Paşa Caddesi üzerinden Hava Şehitliği Anıtı'na kadar yürüdü. Anıt önünde basın açıklamasından sonra grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

İKİ GRUP ARASINDA ARBEDE

Öte yandan, yürüyüş öncesinde, etkinliği hazırlayan komitenin onayı dışında pankart açtığı iddia edilen 5 kişi ile gruptakiler arasında tartışma çıktı. Yaşanan arbedenin ardından 5 kişi, tutuklu bulunan İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu lehine sloganlar atarak, tekbir getirdi. İki grup arasındaki tartışma ve arbede kısa sürede son buldu.

Kaynak: DHA