Fatih Sultan Mehmet Korosu Gönülleri Fethetti

Fatih Sultan Mehmet Korosu Gönülleri Fethetti

Bosna Hersek'te yaşayan 3 farklı milletin (Boşnak, Hırvat ve Sırp) çocuklarından oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu'nun verdiği konser, dinleyenleri mest etti.

Fatih Sultan Mehmet Korosu Gönülleri Fethetti
31.05.2011 02:45 | Son Güncelleme: 31.05.2011 02:45

Bosna Hersek'te yaşayan 3 farklı milletin (Boşnak, Hırvat ve Sırp) çocuklarından oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu'nun verdiği konser, dinleyenleri mest etti. Farklı enstrümanlarla ilahi ve yerel şarkıları seslendiren koro ayakta alkışladı.

TRT Müzik'in özel davetlisi olarak İstanbul'a gelen Fatih Sultan Mehmet Korosu, 29 Mayıs'ta Aya İrini Müzesi'nde verdiği konserin ardından dün akşam da Yenibosna'daki Sosyal Bilimler Lisesi Konser Salonu'nda bir resital sundu. Boşnak, Hırvat ve Sırp gençlerinden oluşan koro, Türkçe, Malayca, Boşnakça, Urduca ve Farsça ilahiler söyledi. Dinleyicileri, söyledikleri ilahi ve çaldıkları müzik aletleriyle mest eden koro, katılımcıları adeta kendine hayran bıraktı. Konserin sonunda dinleyiciler, grubu ayakta alkışladı.

Konserin beğendiklerini söyleyen çocuk, genç, yaşlı herkes, bazı duygulu parçalarda ağladığını itiraf etti. Aynı konseri 5 sene önce Saray Bosna'da izlediğini belirten Haşim Coşkun, organizatörlere teşekkür etti. Grubu Türkiye'ye getiren ve Bosna'da Türk okullarının açılmasına yardımcı olan gönül erlerinin birer kahraman olduğunu aktaran Coşkun, "Önümüzü açan herkesten Allah razı olsun. Yapılanlar büyük fedakârlık" dedi.

Söylenen ilahilerin kelimelerinin manasını bilmediklerini ifade eden korodan iki öğrenci, "Bizim gibi insanlar ilahileri söylerken yaşarlar. Bunun nedeni de her ilahide peygamber aşkı, Allah sevgisinin bulunmakta olmasıdır. Bizi izleyen insanlar da bu sevgiyi bildikleri için onlarla bu duyguyu yaşayabiliyoruz. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title