Fatih Sultan Mehmet'in Portresine Servet Ödendi

Fatih Sultan Mehmet'in Portresine Servet Ödendi

Londra'daki Sotheby's Müzayede Evinde Yapılan Açık Artırmada, Fatih Sultan Mehmet'in Portresini Yapması ile Ünlü İtalyan Ressam Bellini'nin Öğrencilerinden Birinin Yaptığı Fatih Sultan Portresi, Çetin Geçen Bir Açık Arttırmanın Ardından 400 Bin Sterline Satıldı.

Fatih Sultan Mehmet'in Portresine Servet Ödendi

Londra'daki Sotheby's müzayede evinde yapılan açık artırmada, Fatih Sultan Mehmet'in portresini yapması ile ünlü İtalyan ressam Bellini'nin öğrencilerinden birinin yaptığı Fatih Sultan portresi, çetin geçen bir açık arttırmanın ardından 400 bin sterline satıldı.

Müzayede evinin komisyonu ve yapılan masraflar sonunda alıcının ödeyeceği son fiyatın ise 1 milyon 175 bin 940 YTL (468 bin sterlin) olduğu açıklandı.

Fatih Sultan Mehmet'in 16. yüzyılda yapılmış olan yağlı boya resmine servet ödeyen kişinin kimliği ise açıklanmadı. Daha önce New York ve Paris'te de sergilenen 21 santimetre-16 santimetre ölçülerindeki tablo, Sotheby's müzayede evinin son kataloğunda da kapak fotoğrafı olarak yer aldı. 200-300 bin sterline satılacağı tahmin edilen portreye verilen miktar müzayede evini de oldukça memnun etti.

Müzayede ayrıca, Şah Cihan'ın kılıcı da rekor bir fiyata, 1 milyon YTL'ye satıldı.

(HU-EA-EA-OK-D)