"Cami Avlusundaki Ağaçlar Kesilmedi"

"Cami Avlusundaki Ağaçlar Kesilmedi"

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih Camii'nin avlusunda bulunan ağaçların kesildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih Camii'nin avlusunda bulunan ağaçların kesildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ağaçların kökünden sökülerek başka yere taşındığını belirten Başkan Mustafa Demir, "Projenin tüm detayları Anıtlar Kurulu tarafından incelenmiş ve proje onaylanmıştır" dedi.

Bazı basın yayın organlarında Fatih Camii'nin avlusunda bulunan yaklaşık 100 ağacın kesildiği iddiaları üzerine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir cami avlusunda basın toplantısı düzenledi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fatih Camii'nin restorasyon çalışmalarının yaklaşık 4 yıl sürdüğünü anlatan Mustafa Demir, cami avlusunun düzenlenmesi için çalışma başlattıklarını vurguladı. Akdeniz Medresesi, Karadeniz Medresesi ile cami arasında kalan yeşil alanların tarihi dokuya uygun olarak yeniden yapıldığını belirten Mustafa Demir sözlerine şöyle devam etti:

"Medreselerde restorasyon çalışmaları sürerken, yaklaşık 35 bin metrekarelik alan için de proje hazırladık. Bu proje için Anıtlar Kurulu'ndan izin alındı. Burada bulunan 3 – 5 yaşlarındaki niteliksiz ağaçlar işaretlenerek yerlerinden söküldü. Bu ağaçlar başka alanlarda değerlendirilecek ya da proje tamamlandığında belki de söküldükleri yere dikilecekler."

CENAZELERDE SIKINTI YAŞANIYORDU

1979 yılından beri Fatih'te yaşadığını kaydeden Başkan Mustafa Demir, "Bu alana giremezdik. 1979'dan beri buradayım, buralara girmek nasip olmamıştı. Cemaatin dinlenebileceği yeşil bir alan oluşturacağız. Projenin 8 ayda tamamlanabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Caminin avlusunda cenaze namazları sırasında sıkıntı yaşandığını ifade eden Başka Mustafa Demir, "Musalla taşlarının bulunduğu bölümdeki tuvaleti aşağıya ve yer altına taşıyacağız. Musalla taşlarının etrafı açılacak daha geniş bir alana kavuşacağız. Belki bu işlem sırasında da bazı ağaçları sökmemiz gerekebilir" diye konuştu.

Fatih Camii'nin restorasyonu sırasında avluda bulunan tarihi Çınar ağacının kesildiğini, bu duruma vatandaşların tepki gösterdiğini belirten bir basın mensubuna Başkan Mustafa Demir, "O Çınar ağacının kökü caminin temeline büyük zarar veriyordu. Restorasyon çalışmaları sırasında iki tarihi Çınar ağacı Anıtlar Kurulu'nun kararıyla kesilmiştir" yanıtını verdi.

HA - İstanbul/ Fatih

Kaynak: DHA