Fatih Akın Konuştuğuna Pişman

Fatih Akın Konuştuğuna Pişman

Almanya Adına 'En İyi Yabancı Film' Dalında Oscar'a Aday Gösterilen Ünlü Yönetmen Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" Filmi İsviçre'de Vizyona Girdi.

Fatih Akın Konuştuğuna Pişman

Almanya adına 'En İyi Yabancı Film' dalında Oscar'a aday gösterilen ünlü yönetmen Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filmi İsviçre'de vizyona girdi.

Mayıs ayında Cannes'da en iyi senaryo ödülünü alan film, birbirlerini tanımayan ama buna rağmen birbirlerinin yaşamına giren iki kişinin hikayesini anlatıyor. Filmde, globalleşen dünyada siyasi ve kültürel farklılıklar çerçevesinde Türkler ve Almanlar arasındaki aşk ve aile hikayesi anlatılıyor.

Yaşamın Kıyısında filmi başkent Bern'deki CineSplendid sinemasında Fatih Akın'ın katılımıyla düzenlenen gala gecesiyle tanıtıldı. Filmi izlemeye gelenler arasında Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'nden çok sayıda diplomat ve İsviçreli bazı parlamenterler de vardı. Filmin sonunda alkışlarla sahneye gelen Fatih Akın, izleyicilerin film hakkındaki sorularını cevapladı.

Filmin Türkiye'de de gösterilip gösterilmeyeceğinin sorulması üzerine Akın, "Film Türkiye'de 26 Ekim'de gösterime girecek. Ayrıca film 19-28 Ekim arası yapılacak Antalya Film Festivali'nde yarışacak filmler arasında" yanıtını verdi. Akın, Türkiye'den filme olumlu tepkiler beklediğini de sözlerine ekledi.

Filmin sonunda Türkiye'nin İsviçre Türk Kültür ve Tanıtım Ataşeliği tarafından davetlilere içecek ve yiyecekler ikram edilirken, Türkiye broşürleri dağıtıldı. Filmi izleyen Türk ve İsviçreliler, dramatik yapısı, görsel düzenlemesi ve duygu yoğunluğu nedeniyle filmi beğendiklerini ifade etti.

Fatih Akın geçtiğimiz günlerde Tagesanzeiger eki Das Magazin'de yaptığı bir mülakat sırasında, "Türkiye'de askerlik yapmam lazım; ama istemiyorum. Askerlik yapmamak için vatandaşlıktan çıkmak zorunda bile kalabilirim. Şimdi tam anlamıyla ideolojik olarak söylemek gerekirse, elime silah almaktansa, bir kağıt parçasından feragat etmeye hazırım" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Düşüncelerim aynı. Ancak bu konuyu basınla paylaşmak benim hatamdı. Askerlik konusunu basında gündeme getirmemem gerekirdi"

dedi.

(CB-CY-CY-ÖK-D)