Faruk Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin Kararını Değerlendirdi

Faruk Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin Kararını Değerlendirdi

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, AK Parti Olarak Cumhurbaşkanının Halk Tarafından Seçilmesi Konusundaki Israrlarını Sürdüreceklerini Açıkladı.

Faruk Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin Kararını Değerlendirdi

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, AK Parti olarak cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusundaki ısrarlarını sürdüreceklerini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi'nin 'anayasa değişiklik paketi' ile ilgili verdiği kararın ardından bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, "Biz AK Parti olarak halkın cumhurbaşkanını seçmesi konusunda ısrarımızı, çalışmalarımızı bundan sonra da sürdüreceğiz. Bilindiği gibi referandum sürecinin kısaltılmasıyla ilgili bir yasa değişikliği yaptık. O yasa değişikliği cumhurbaşkanından geri döndüğü için şu anda onunla ilgili bir şey yapılması seçim sürecinde çok zor. Yanılmıyorsam 22 Ekim'de referandum

süreci gerçekleşecek. Anayasanın 102. maddesi yürürlükte. Dolayısıyla yeni parlemento açılıdığı zaman 102'ye göre cumhurbaşkanını seçilebilir. Meclis başkanlık divanı oluştuktan sonra bir takvim belirlenir. O takvime göre cumhurbaşkanı seçilebilir. Şimdi bu konu ciddi bir şekilde tartışmaya açık hale geldi. TBMM'nin kararı Anayasa Mahkemesi'ne götürülerek 367 için üçte ikilik çoğunluk arandı. Bu aslında ciddi anlamda bundan sonraki seçimleri tıkayacak olan sürecin oluşmasına vesile oldu" ifadelerini

kullandı.

Çelik, meclisin Kuzey Irak'la ilgili durumları tartıştığını açıklayarak, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla ilgili değerlendirmelerin bir kaç gün içinde yapılacağını söyledi.

(EY-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA