Farklı İnanç Gruplarının Temsilcileri İftarda Buluştu

Farklı İnanç Gruplarının Temsilcileri İftarda Buluştu

Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen iftarda Yezidi, Süryani ve Ermeni derneklerinin temsilcileri bir araya geldi.
Beşiri Yezidiler Derneği Başkanı Bulut: "Ülkemizde demokratikleşme konusunda atılan adımlar biz azınlıkları da rahatlatmıştır" "Yezidilerin nüfus cüzdanında din hanesi boştur. Yani dinsiziz. Yeni hazırlanacak anayasada Yezidilerin taleplerinin diyanet tarafından tanınmasını istiyoruz"
Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Aktaş: "Hiçbir insanın ve hiç bir ırkın, hiçbir etnik kökene üstünlüğü yoktur"
Sason Ermeni Derneği Başkanı Dağcı: "Her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız"

Farklı İnanç Gruplarının Temsilcileri İftarda Buluştu

Batman'da Yezidi, Süryani ve Ermeni derneklerinin temsilcileri iftarda bir araya geldi.

Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Kültür Merkezi'nde verilen iftarda buluşan Yezidi, Süryani ve Ermeni Dernek başkanları İslam'ın hoşgörü dini olduğunu belirtti.

Beşiri Yezidiler Derneği Başkanı İbrahim Bulut, Başbakan Erdoğan'ın 17 Temmuz 2013'te Bingöl'de yaptığı konuşmasında Yezidilerle ilgili sözlerinin kalplerine su serptiğini söyledi.

Bulut, çeşitli nedenlerle kendi topraklarını terk edip toplu şekilde Avrupa ülkelerine göç eden Süryaniler ve Yezidilerin ülkede atılan demokratikleşme adımları neticesinde geri dönüş özlemi içerisine girdiklerini belirterek, "Ülkemizde demokratikleşme konusunda atılan adımlar biz azınlıkları da rahatlatmıştır" dedi.

-"İslamiyet bir hoşgörü dinidir, başımızın tacıdır"-

Bulut, zamanında terk edilen köylerine geri dönüş konusunda bazı sıkıntıların olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hukuki süreç içerisinde bu sorunların da çözüleceğine inanıyorum. Biz Yezidiler olarak tarihin derinliklerinden gelen bir kültürün mensuplarıyız. İslamiyet bir hoşgörü dinidir. Başımızın tacıdır. Fakat inanç şeklimiz ne olursa olsun, Mezopotamya'da 5 bin yıllık bir tarihi geçmişimiz var. Bundan 20-30 yıl kadar önce bu bölgede Yezidiliğimizi, Süryaniliğimizi, Keldaniliğimizi gizliyorduk.  Fakat bugün sizlerin hoşgörü ve kardeşliği ile hak etmediğimiz sevgiyi sizden görmek bizleri gözyaşlarına boğmuştur. Yezidiler olarak devlet yetkililerinden  taleplerimiz var. Yeni anayasada bazı etnik ve dini gruplara da hak ve statü tanınıyor. Biz Yezidilerin nüfus cüzdanında din hanesi boştur. Yani dinsiziz. Yeni hazırlanacak anayasada Yezidilerin taleplerinin diyanet tarafından tanınmasını istiyoruz. Biz İslam coğrafyasında yaşıyoruz. İslamın bir parçasıyız.  Ama sizlerden de hoşgörü, sevgi, himaye ve köylerimizin geri verilmesi konusunda destek bekliyoruz."

Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş ise bir Süryani olarak, Müslümanların Ramazan Bayramı'nı en kalbi duygularla kutladığını belirterek, bayramın dünyaya huzur ve barış getirmesini diledi. Aktaş, "hiçbir insanın, hiçbir ırkın, hiçbir etnik kökene üstünlüğü olmadığını" vurguladı.

Sason Ermenileri Derneği Başkanı Aziz Dağcı ise bu topraklarda 5 bin yıldır birlikte yaşandığını, tüm bayramları eskiden olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde geçirmek istediklerini söyledi.

 Bunun hasretini çektiklerini ifade eden Dağcı, "Nereye gidersek  gidelim buradaki medeniyet hiçbir yerde yoktur. Dünyanın birçok yerine gittim. Buradaki sıcaklığı hiçbir yerde göremedim. Buradaki insanların neşe ve gülümsemesi hiçbir yerde yok. Onun için her zaman birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım" diye konuştu. - Batman