Farkı Ben Tasarlarım Projesi Final Yaptı!

Farkı Ben Tasarlarım Projesi Final Yaptı!

Farkı Ben Tasarlarım Projesi Final Yaptı!
Bültenler - Haberler | Güncel

Bursa Kent Konseyi'nin destekleriyle Küresel Girişimci Engelliler Derneği tarafından hayata geçirilen 'Farkı Ben Tasarlarım' projesinde öğrenciler sertifikalarına kavuştu.

Bursa Kent Konseyi ile Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün destek verdiği Küresel Girişimci Engelliler Derneği'nin hayata geçirdiği ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Genel Müdürlüğü'nün hibe verdiği 'Farkı Ben Tasarlarım' projesi düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi. BURFAŞ Göl Park Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen törene, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, 25. ve 26. Dönem Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mihrimah Kocabıyık, Bursa Kent Konseyi Başkanvekili Şuayip Toprak, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, İşkur İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Küresel Girişimci Engelliler Derneği Başkanı Özgür Fehmi Havados ve yönetim kurulu üyeleri, Osmangazi Halk Eğitim Müdürlüğü yöneticileri Erdinç Sevinç ve Yasemin Kaya, proje koordinatörleri Samet Şahin ve Yunus Küçükkaraca ile kursiyerler ve engelli dernekleri katıldı.

SÜPRİZ PROJELER YOLDA!

36 öğrenciye toplamda 45 sertifikanın verildiği törende konuşan Küresel Girişimci Engelliler Derneği Başkanı Özgür Fehmi Havados, "Küresel Girişimci Engelliler Derneği olarak, 'Farkı Ben Tasarlarım' projesiyle bir çalışmayı daha başarıyla bitirmenin gururu içerisindeyiz. Projemizde vaad ettiğimiz sayıların üzerinde faaliyetler gerçekleştirerek oldukça iyi iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Geçen 9 aylık süreç içerisinde desteklerini bizden esirgemeyen tüm başkanlarımıza, kamu kurumu yetkililerine, sivil toplum kuruluşlarına, ofislerini kullandığımız Bursa Kent Konseyi'ne, eğitmenlerimize, başladıkları kursları yarım bırakmadan sonuna kadar azimle gelen kursiyer arkadaşlarımıza, çocuklarıyla yılmadan her gün kursa gelen annelerimize teşekkürü bir borç biliriz. Hazırlanmakta olan iki ayrı yeni projelerimizle hibe fonlarını araştırmaktayız. Her son yeni bir başlangıcın habercisidir! Yeni projelerde karşınıza çıkmak için sabırsızlanıyoruz. En yakın zamanda görüşmek üzere" dedi

PROJE'YE DESTEK VERENLER UNUTULMADI

Törenin sonunda ise projeye destek veren Türkticaret.Net', Demo Pastacılık, Udemy Türkiye, NG Kütahya Porselen, Sönmez Medya, BUMEP - BENMEP Projesi ve Osmangazi Halk Eğitim Merkezi kurumlarıyla birlikte; Bennur Karaburun, İzzettin Küçük, Ergun Güngör, Alinur Aktaş, Murat Başlar, Mahmut Turunç, Gürhan Çokgezer, Feyzullah Eren Türkmen, Yasemin Kaya, Ertekin Sevinç, İzzet Günay, Hasan Yaşar, Çetin Tünk, Emine Aydın, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hakan Hayat'a plaketleri takdim edildi.

Ayrıca eğitmenler Bülent Sakarya (Web Tasarım) ve Yasemin Daştan'a (Grafik Tasarım) kursiyerlere verdikleri emeklerin anısı olarak plaketleri takdim edilirken, kurs boyunca çocuklarının yanından hiç ayrılmadan onlar bir meslek sahibi olabilsin diye her gün kurs kapısı önünde bekleyen annelerimiz olan Nahide Gürtürk, Remziye Mercan, Hülya Erciyas, Seviye Borazan, Hatice Yumak, Serpil Argın Özbek'e kurs hatırası olarak plaket verilmiştir.

EĞİTİMDE ENGEL YOK

Bursa Kent Konseyi'nin destekleriyle Küresel Girişimci Engelliler Derneği tarafından hayata geçirilen 'Farkı Ben Tasarlarım' projesinde, engelli vatandaşların istihdam olanaklarıyla birlikte sosyal, toplumsal ve kültürel dışlanmışlıklarını ortadan kaldırmak, onların sosyo-kültürel yaşam içerisinde yer almalarını sağlamak hedefleniyor. Bursa'da yaşayan 37 engelli bireye Milli Eğitim Bakanlığı yaygın programları içerisinde yer alan, grafik desen çizimi ve web tasarımı programı verildi. Böylece bireylerin istihdam yönündeki önünün açılması sağlandı. Projede web ve grafik tasarım kurslarının yanında işverenlerle buluşma ve firma teknik gezileri de gerçekleştirildi. Talep eden STK'ların web sitelerinin revize edilmesi ve güncellenmesi, etkinliklerinde ve bünyelerinde kullanmak üzere tasarımlar, ücretsiz olarak, projede eğitim alan engelli bireyler tarafından yapıldı. Önümüzdeki süreçte projenin ikinci ayağı planlanarak, 36 kursiyer içerisinden en başarılılarıyla birlikte bir ajans oluşturularak, engelli bireylerin tasarım işlerini profesyonel iş haline getirmelerinin sağlanması düşünülüyor.

Proje kapsamında başarı gösterip sertifika almaya hak kazanan kursiyer listesi şöyledir; Orhan Koca, Abudussamet Sevim, Mücahit Karabaş, Şükrü Keskin, Çiğdem Dilbil, Mesut Gürtürk, Hamza Gürel, Uğur Saçıntı, Zeliha Ömürt, Berna Yılmaz, Ayşenur Sönmez, Mustafa Aslan, Resul Zık, Eren Alkan, Ahmet Özgür, Elif Demirkol, Tolgahan Savaş, Gökhan Borazan, Murat Özdemir, Hüseyin Dönmez, Zeynep Çeliksoy, Tolgahan Mercanlı, Gürcan Örnek, Mehmet Kurt, Eda Alkan, Aykut Yumak, Derya Tutal, Tufan Keskin, Ayşe Hız, Çiğdem Aydın, Faruk Kereci, Barış Yegin, Ayrin Erciyas, Ömer Faruk Yavuzay, Fatmanur Aydın, Mehmet Çetin.

KISA SÜREDE 2 BÜYÜK PROJE!

2013 yılında Engelliler Meclisinin Yürütme Kurulu tarafından proje çağrılarına başvuruda bulunmak adına kurulmuş olan dernek, kısa sürede 2 büyük projeye imza attı.

Başkanlığını Özgür Fehmi Havados'un yaptığı yönetim kurulu; İbrahim Sönmez (Başkan Yardımcısı), Samet Şahin (Genel Sekreter), Murat Çetin, Harun Tunç, Nafiz Softa ve Alaattin Savaş Akıncıoğlu'ndan oluşmaktadır.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title