Falanjist Partisi Başkanı Emin Cemayel:

Falanjist Partisi Başkanı Emin Cemayel:

Lübnan'da İktidardaki 14 Mart Cephesi'ne Bağlı Partilerden Biri Olan Falanjist Ketayip Partisi Başkanı ve Eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel, Lübnan'daki Siyasi Krizin Çözümü İçin Fransa'nın ve Arap Birliği'nin Ortaya Koyduğu Çözüm Planlarının Sonuç Vermediğini İfade Ederek, Tüm Lübnanlı Tarafların Şu Ortamda Önceliği Cumhurbaşkanı Seçimine Vermesi Gerektiği Söyledi.

Falanjist Partisi Başkanı Emin Cemayel:

Lübnan'da iktidardaki 14 Mart Cephesi'ne bağlı partilerden biri olan Falanjist Ketayip Partisi Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel, Lübnan'daki siyasi krizin çözümü için Fransa'nın ve Arap Birliği'nin ortaya koyduğu çözüm planlarının sonuç vermediğini ifade ederek, tüm Lübnanlı tarafların şu ortamda önceliği Cumhurbaşkanı seçimine vermesi gerektiği söyledi.

Lübnan Parlamentosu Başkanı ve muhalefetteki Emel Hareketi'nin lideri Nebih Birri ile bugün yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan Cemayel, ülkedeki siyasi krizin çözümü için gündeme gelen yeni bir milli diyalog sürecinin başlatılması konusundaki çalışmaları değerlendirdi.

Fransa ve Arap Birliği'nin getirdikleri çözüm planlarının başarılı olamadığını ve krizin asıl düğümlendiği nokta olan Cumhurbaşkanı seçimini ikinci plana attığını söyleyen Cemayel, eskinin tekrarı niteliğindeki bir diyalog sürecinin fayda sağlamayacağını vurguladı.

Cemayel şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı seçimi Lübnan'da sadece belli bir siyasi bloğun sorunuymuş gibi bu seçimin gerçekleşebilmesi için çeşitli şartlar ortaya koymaktan vazgeçilmesi lazımdır. 14 Mart ve 8 Mart Cepheleri tüm ön şartlarından vazgeçerek önceliği cumhurbaşkanının seçilmesine vermelidir." (SA-NO-NO-D)