Failler İsveç'te Aranıyor!
Haberler » Güncel » Failler İsveç'te Aranıyor! - Haber

Failler İsveç'te Aranıyor!

PKK İtirafçısı Abdülkadir Aygan: Diyarbakır Davasında Biz Piyonuz, Asıl Failler Dışarıda

Failler İsveç'te Aranıyor!

Doğu ve Güneydoğu'da 1990'lı yıllarda işlenen ve gazeteci Musa Anter'in aralarında bulunduğu cinayetlerin kilit ismi itirafçı Abdulkadir Aygan, ilk kez savcılara konuştu.

Diyarbakır'da devam eden faili meçhul cinayetler ve JİTEM davası ile ilgili savcıların bir süre önce cevaplaması için gönderdiği sorulara Aygan, bugün yanıtlamaya başladığı belirtildi.

Faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülüyor.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında zorla getirilme müzekkeresi düzenleme karar verdiği JİTEM davası sanığı Abdülkadir Aygan, Diyarbakır'daki savcıların gönderdiği sorulara cevap vermeye başladığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, bölge illerinde 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmaları yürüten Diyarbakır'daki özel yetkili iki Cumhuriyet Savcısı, itirafçı Abdulkadir Aygan'ın yanıtlaması istemiyle İsveç Adalet Bakanlığı'na Eylül 2009'da 70 soru gönderdi.

Savcıların 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da gerçekleşen Musa Anter cinayeti dahil 70'e yakın faili meçhul cinayeti aydınlatmak için kritik sorular hazırladığı belirtiliyor.

JİTEM'in Güneydoğu'da işlediği belirtilen cinayetlerde görev aldığını daha önce itiraf eden Aygan, tarif ettiği yerlerde yapılan kazılarda insan kemiği bulunmuştu.

Bu kemiklerin 90'lı yıllarda terör örgütüyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle öldürenlere ait olduğu kesinlik kazanmıştı. Terör örgütü PKK ve JİTEM içinde faaliyetlerde bulunan Aygan, JİTEM'i kuran kadronun içinde yer alan Binbaşı Cem Ersever ile birlikte Diyarbakır'da çalışmıştı.

Aygan, 2004 yılında gazetelere verdiği demeçlerde 1994 yılında Diyarbakır'da Murat Aslan isminde bir kişiyi JİTEM adına öldürüp gömdüklerini dile getirmişti. Aygan'ın tarif ettiği yerde savcılar tarafından yapılan araştırmada Aslan'ın kemikleri bulunmuş ve ailesinin DNA örnekleriyle karşılaştırılmıştı.

Aygan, Murat Aslan gibi bir çok cinayetin aydınlanmasında rol oynamıştı.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler