Facebook, Sanal Gerçekliğe Adım Atıyor: "Sanal Sosyal Medya"

Facebook, Sanal Gerçekliğe Adım Atıyor: "Sanal Sosyal Medya"

20.02.2015 18:18 | Son Güncelleme: 20.02.2015 18:18
Facebook, Sanal Gerçekliğe Adım Atıyor:

Birkaç yıl sonra Facebook'a çok farklı şekilde bakabiliriz.

Mahmut Saral - -

Hazırladıkları Oculus Rift isimli cihazla bir anda Virtual Reality akımını başlatan Oculus VR firması, bir süre önce 2 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alınmıştı. Bu satın alım hem çok konuşulmuş hem de şaşkınlık yaratmıştı. Facebook yetkilileri ise, sanal gerçeklik teknolojisinin yalnızca film ve oyunlar için değil, sosyal medya ve ev yaşantısında da kullanılabileceğini dile getirmişti.


Oculus Rift'in geliştirilmesi için hala çalışmalar sürüyor. Şu an farklı sektörlerden birçok kişi, bu teknolojiler üzerine kafa yoruyor ve yeni çözümler sunmaya çalışıyor...


Peki, Facebook arkadaşınızla Messenger üzerinden yazılı veya sesli sohbet etmeseniz, kamera da açmasanız, Oculus Rift kullanarak sanki karşınızdaymış gibi onunla konuşsanız nasıl olur?


Bizce kulağa oldukça heyecan verici geliyor. Sylvester Stallone'un 1993'te vizyona giren filmi Demolition Man filminde Oculus Rift'e benzer bir cihaz vardı ve bu gözlük sayesinde iki kişi gerçekte de karşı karşıya gelebiliyor ve sanal olarak farklı şeyler yapabiliyordu. Bakarsınız birkaç yıl sonra buna benzer şeyleri Facebook'ta da görürüz.


Facebook, bir yandan sanal gerçeklik üzerin bu tip uygulamalar üzerinde çalışırken bir taraftan da bu headset ile izlenildiğinde içindeymişsiniz hissini uyandıracak videolar hazırlamayı düşünüyor. Örneğin, bir konser izlediğinizi, ancak o konseri monitörden değil de sahne kenarından izlediğinizi düşünün. Gerçekten çok güzel olabilir. Anlaşılacağı üzere Facebook'un bu tip videolar için ünlülerle de ortak çalışmalar yapması gündemde.


Ve tabii ki Facebook yetkilileri, bu çalışmaların sonuçlanması için daha uzun süre olduğunu da ekliyor.


Birkaç yıl içinde gerçeklik kavramını kaybedebiliriz. Ne dersiniz?Mahmut Saral - Teknokulis : http://www.teknokulis.com
Facebook, Sanal Gerçekliğe Adım Atıyor: 'Sanal Sosyal Medya'

Kaynak: Teknokulis

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title