Facebook CEO'sundan Obama'ya Casusluk Telefonu - Haberler
Haberi Paylaş

Facebook CEO'sundan Obama'ya Casusluk Telefonu

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Dünya
Facebook CEO'sundan Obama'ya Casusluk Telefonu

Facebook'un kurucusu Zuckerberg, ABD Başkanı Barack Obama'yı bizzat arayarak hükümetin elektronik izleme faaliyetleri konusundaki tepkisini iletti.

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Başkanı Barack Obama’yı bizzat arayarak hükümetin elektronik izleme faaliyetleri konusundaki tepkisini iletti.

Facebook hesabından yaptığı açıklamada Zuckerberg, güvenliği artırmak için gece gündüz çalışmalar yaparken, “Sizi kendi hükümetimizden değil, suçlulardan koruduğumuzu düşünüyorduk” dedi.

29 yaşındaki Zuckerberg, “Başkan Obama’yı arayarak, hükümetin geleceğimize verdiği zarara karşı duyduğum endişeyi ifade ettim. Ne yazık ki, tam, gerçek bir reform çok uzun zaman alacak gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA çalışanlarından Edward Snowden, geçen yıl ABD istihbaratının dijital izleme faaliyetlerine dair bazı belgeler sızdırmıştı.

Beyaz Saray dün gece Mark Zuckerberg’in Obama ile telefonda görüştüğünü doğruladı. Yapılan açıklamada ayrıca, ABD istihbaratı için medyada öne sürülen iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

The Intercept haber sitesinde yayınlanan bazı gizli belgelere göre, NSA’in izlemeye aldığı kişilerin bilgisayarlarına sızmak için sahte bir Facebook sunucusunu taklit ettiği belirtiliyor.

Snowden’in daha önce sızdırdığı belgelerde ise ABD hükümetinin, Yahoo ve Google gibi teknoloji şirketlerini izinsiz kullanarak veri elde ettiği belirtilmişti.

Zuckerberg ayrıca ABD hükümetinin internet için bir “tehdit” olmaktan ziyade “koruyucu” olması gerektiğini söyledi. Facebook CEO’su, hükümet için “Ne yaptıkları hakkında çok daha şeffaf olmaları gerekiyor. Yoksa insanlar en kötüsüne inanacak.” diye konuştu.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500