Fabrikaların Hak Ediş Bedelini Beğenmeyen Mzo, Bir Ayda 650 Ton Yağ İşledi

Fabrikaların Hak Ediş Bedelini Beğenmeyen Mzo, Bir Ayda 650 Ton Yağ İşledi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 10 zeytinyağı fabrikasının çiftçiden aldıkları hak ediş yağ oranı bedelini yüksek bulan Manavgat Ziraat Odası(MZO), Taşağıl beldesinde zeytinyağı fabrikası kurdu.

Fabrikaların Hak Ediş Bedelini Beğenmeyen Mzo, Bir Ayda 650 Ton Yağ İşledi
28.12.2011 22:20 | Son Güncelleme: 28.12.2011 22:20

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 10 zeytinyağı fabrikasının çiftçiden aldıkları hak ediş yağ oranı bedelini yüksek bulan Manavgat Ziraat Odası(MZO), Taşağıl beldesinde zeytinyağı fabrikası kurdu. MZO, bir ayda 650 ton yağ işledi.

MZO Başkanı Rasim Metin, Taşağıl Belediye Başkanı Ahmet Alp, AK Parti Antalya İl Genel Meclisi üyesi Ömer Şahin, CHP Antalya İl Genel Meclisi üyesi Halil Kula ve zeytin üreticileri ile yaptığı basın açıklaması ile MZO Zeytinyağı Fabrikası'nın tanımını yaptı. Zeytinyağı fabrikasını Manavgat'ta bulunan 10 zeytinyağı fabrikasının zeytin yetiştiricisinden sıkmada yağ oranı alımını yüksek buldukları için kurduklarını belirten Metin, çiftçinin hakkını korumaya yönelik 2012'de MZO olarak ikinci zeytinyağı fabrikasını kuracaklarını açıkladı. 10 yıllığına kiraladıkları fabrikalarının bin ton zeytinyağı işleme kapasiteli olduğunu anlatan Metin, Manavgat'ın yıllık 15 bin ton zeytinyağı rekoltesini bulunduğunu söyledi.

Bir ay içinde fabrikalarında 650 ton zeytinyağı işlemesi yaptıklarını belirten Metin, ilçede 22 bin 500 dekar alanda zeytin üretimi yapıldığını ifade etti. Metin, "Fabrikayı zeytin yetiştiricisinin menfaatini korumak için kurduk. Fabrikamızda zeytin yetiştiricisinden 10 kiloda bir kilogram zeytin yağı hak ediş bedeli alıyoruz. Diğer zeytinyağı fabrikalarında bu oran altıda bir oranında olduğu için fabrikayı kurduk. Zeytinyağı fabrikalarının hak ediş alım bedelleri çok yüksek. Zeytin üreticisi, fabrikamızın aldığımız 10'da birlik hak ediş oranından memnun. Zeytin üreticisinin menfaatini korumak için önümüzdeki yıl ikinci bir zeytinyağı fabrikası kuracağız." diye konuştu.

Metin, bir yerel gazetenin fabrikanın zeytin sıkımında kara suyunun ormanlık alana döküldüğü iddiasının ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Zeytinin kara suyunu bidonlara doldurduklarını, doğaya bırakmalarının imkansız olduğunu belirten Metin, bu tür haber yapılmasının zeytin yetiştiricilerine düşük hak ediş yağı veren 10 zeytinyağı fabrikasının menfaatini korumaya yönelik olduğunu savundu.

Taşağıl Belediye Başkanı Ahmet Alp, zeytinyağı fabrikasının kara suyunun ormanlık alana bırakıldığı haberinin tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi. Fabrikanın kara suyunun çevreci bir yaklaşımla alındığını belirten Alp, suyun doğaya bırakılmasının imkansız olduğunu kaydetti.

Hüseyin Güzel isimli zeytin üreticisi yaptığı açıklamada, MZO'nun kurduğu zeytinyağı fabrikasının hak ediş bedelini uygun buldukları için fabrikayı zeytin üreticisinin beğendiğini söyledi.

%100 Doğal, Naturel Sızma Zeytinyağı Fiyatları

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Fabrikaların Hak Ediş Bedelini Beğenmeyen Mzo, Bir Ayda 650 Ton Yağ İşledi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 18:08:29. #1.14#
title