Expo 2015 İzmir 1. Uluslararası Sempozyumu'ndan Notlar

Expo 2015 İzmir 1. Uluslararası Sempozyumu'ndan Notlar

Expo 2015 1. Uluslararası Sempozyumu İçin Türkiye'ye Gelen Expo Genel Sekreteri Vicente Loscertales ile Delegeler, Sempozyum ve Sunumlarla İlgili Görüşlerini Bildiren Açıklamalarda Bulundu.

Expo 2015 İzmir 1. Uluslararası Sempozyumu'ndan Notlar

EXPO 2015 1. Uluslararası Sempozyumu için Türkiye'ye gelen EXPO Genel Sekreteri Vicente Loscertales ile delegeler, sempozyum ve sunumlarla ilgili görüşlerini bildiren açıklamalarda bulundu.

İzmir'in muhteşem bir EXPO organize edebileceğine inandığını ifade eden Loscertales, "Ben her zaman adayların güzel bir EXPO düzenlemesine mutlu oluyorum ve bunu destekliyorum. EXPO'yu düzenleyenler bir dünya şehri oluyor. Biliyorsunuz Türkiye EXPO düzenleyen ilk müslüman ülke, Avrupalı bir müslüman ülke olacak. Bu açıdan da çok güzel. Gerçekten memnun oldum. Çok zorlu bir yarış olacak biliyorsunuz. Diğer aday Milano, dünya şehri ama sizin de çok mükemmel bir projeniz var" dedi.

Organizasyondan ve yapılan sunumlardan çok etkilendiklerini ifade eden EXPO Genel Sekreteri Vicente Loscertales, sunumda fuarın neden İzmir'de şapılması gerektiği konusunun çok iyi bir şekilde açıklandığını düşündüğünü ifade etti. Özellikle yapılan ilk sunumu muhteşem bulduğunu belirten Loscertales, "İzmir'le ilgili sunum hem cok guzeldi, hem de neden serginin İzmir'de yapılması gerektiği konusu iyi açıklanmıştı. Eminim ki çok mükemmel bir EXPO hazırlayabilirsiniz. Türkiye'nin gücü, ekonomik gücü,

İzmir'in potansiyeli ve dinamik işadamlarına sahip olması önemli özellikler. İzmir'in nüfusuyla tamamen gelişime hevesli bir şehir ve böyle bır organızasyon için yeterli" diye konuştu.

Sempozyuma katılan Çinli delege Feng Yaoxiang ise, sunumların çok iyi hazırlandığını ifade ederek, "Pek çok BİE delegesi burada. Çin hükümeti tüm adayları destekliyor. Biliyorsunuz diğer aday da Milano, biz hepinizi destekliyoruz. Ama sizin de çok iyi bir EXPO yapacağınıza inanıyoruz. Çin de bir EXPO organize etmişti Şangay'da. Bu konuda Çin ve Türkiye'nin aynı durumda olduğunu ve sizin de bizim düzenlediğimiz gibi bir EXPO düzenleyebileceğinize inanıyorum" dedi. Sempozyuma katılan Paris Costa Rica

Büyükelçisi Roxana Pinto Lopez de, sempozyumu çok iyi bulduğunu belirterek, "Çok iyi hazırlanılmış. Sunumlara bayıldık. Sunumlarda tarihi ve kültürel özelliklerinizi yansıtmanızdan çok etkilendik" ifadelerini kullandı.

KAHVE FALI BAKTILAR

Sempozyum araları ise renkli görüntülere sahne oldu. BİE delegelerine her konuda yardımcı olan EXPO 2015 Derneği gönüllüleri, zaman zaman delegelere Türk adetlerinden de örnekler sundu. Delegelere Türk kahvesini tattıran gönüllüler, delegelerin kahve falına da baktı. Delegeler gördükleri ilgiden çok memnun kaldıklarını ifade etti.

(EY-OK-Y)

Kaynak: İHA