"EVLİYA Çelebi Ve Ölümsüzlük Suyu" Sinemalarda - Haberler
Haberi Paylaş

"EVLİYA Çelebi Ve Ölümsüzlük Suyu" Sinemalarda

Bültenler - Haberler | Kültür Sanat

Türkiye çapında 150'ye yakın salonda aynı anda gösterime giren Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu, Nil Nehri'nde başlayarak günümüz İstanbul'unda devam ediyor.

Haluk Bilginer'in seslendirdiği ve karakterin yaratım sürecinde de kendisinden ilham alınan filmde en çok dikkat çeken kareler, birebir modellenmiş olan Galata Kulesi, Sultan Ahmet, Eminönü, Karaköy, İstanbul Boğazı ve Ortaköy Camii'nin yer aldığı sahneler.

Filmin seslendirmesinde Haluk Bilginer'in yanısıra Ahmet Kural, Murat Cemcir, Nurseli İdiz, Engin Alkan, Cengiz Küçükayvaz ve Sevinç Erbulak gibi pek çok başarılı isim yer alıyor.

Anibera Görsel Efekt ve Animasyon Stüdyoları'nın Epic Stüdyoları işbirliği ile hayata geçen film; T.C Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C Kültür Bakanlığı ve Eurimages tarafından da destekleniyor.

Evliya Çelebi'nin filminin yapımcıları Alper Afşin Özdemir ve Hakan Baş filmin fragmanının büyük ilgi gördüğünü ve 1 milyondan fazla tıklandığını belirttiler. 500 kişilik bir ekiple 4 yıl boyunca gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Özdemir ve Baş, animasyonda en önemli unsurun seslendirme olduğunu, bu sebeple özellikle seslendirme kast seçiminde çok titiz davrandıklarını ifade ettiler.

Hedeflerinin bugüne kadar Türkiye şartlarında yapılmış en iyi animasyonu ortaya çıkarmak olduğunu belirten genç yapımcılar, Anibera olarak en geç 10 yıl içerisinde animasyon dalında Oscar'ı ülkemize getireceklerine ve 'Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu' nun Türkiye'de en çok izlenen animasyon filmi olacağına inandıklarının altını çizdiler.

Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda vizyona giren filmin diğer sponsorları arasında Turkcell, Doğa Koleji, LC Waikiki ve Simit Sarayı yer alıyor.

Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu Kısa İçerik:

Ölümsüzlük Suyu'nun, Ab-ı Hayat'ın peşinde olan Evliya Çelebi 17. Yüzyılda Nil Nehri kıyısında aradığını bulur, ancak kötü kraliçe, Evliya Çelebi'nin bu mutluluğu uzun uzadıya yaşamasına izin vermez ve Evliya Çelebi uzun bir uykuda bulur kendini..

Uyandığında ise kendisini iki kıtanın kesiştiği İstanbul'da bulur. 21. Yüzyıla uyanan Evliya Çelebi'ye, ölümsüzlük suyunu 400 yıl önce onunla beraber içen dostu ve en yakını kazcağızı yol arkadaşı olur. Günümüz İstanbul'unda uyanan Çelebi'ye hikayede akıllı ve zeki olan on yaşındaki sevimli Can arkadaşlık eder. 17. Yüzyılda ölümsüzlük suyu üzerine döküldüğü için 400 yıllık bir ömür kazanan ve ömrünü ölümsüzlük suyunun geri kalan kısmını bulmaya adayıp Evliya Çelebi'nin peşine düşen kötü kraliçe, Evliya Çelebi'ye İstanbul'da da rahat vermez. Amacı ölümsüzlük suyu ile beraber sonsuz gücün sahibi olmaktır.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title