Evinde Şehit Edilen Astsubay Levent Çevik Gözyaşlarıyla Toprağa Verildi

Evinde Şehit Edilen Astsubay Levent Çevik Gözyaşlarıyla Toprağa Verildi

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ndeki Evinde Pkk'lı Teröristlerin Kalaşnikof Tüfekli Saldırısı Sonucu Şehit Olan Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik, Tokat'ta Düzenlenen Törenle Toprağa Verildi. Esra Çevik, Eşinin Türk Bayrağına Sarılı Tabutuna Dokunarak, ''leventim. Aslanım. Geride İki Levent D...

Evinde Şehit Edilen Astsubay Levent Çevik Gözyaşlarıyla Toprağa Verildi

Şırnak`ın Beytüşşebap İlçesi`ndeki evinde PKK`lı teröristlerin Kalaşnikof tüfekli saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik, Tokat`ta düzenlenen törenle toprağa verildi. Esra Çevik, eşinin Türk bayrağına sarılı tabutuna dokunarak, ``Leventim. Aslanım. Geride iki Levent daha bıraktın. Ben dimdik ayaktayım Leventim`` dedi. Esra Çevik, etrafında ağlayan yakınlarını da sakinleştirmeye çalışarak, ``Ağlamayacağız, onunla gurur duyacağız`` diye konuştu. Şehit eşinin sözleri, törene katılanların yüreklerini dağladı.

Şırnak`ın Beytüşşebab İlçesi`nde, yüzlerini poşuyla kapattıktan sonra kapıyı kırarak eve giren PKK`lı 2 terörist, 38 yaşındaki Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik`i şehit etmiş, 8 yaşındaki oğlu Mete`yi de yaralamıştı. Esra Çevik ve 2 yaşındaki oğlu Efe ise saldırıdan yara almadan kurtulmuştu. Acı haberi alan Astsubay Başçavuş Levent Çevik`in Antalya`da yaşayan babası İbrahim Çevik ise olayı öğrendikten sonra kalp krizi geçirmiş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Eşi Esra Çevik`in isteği üzerine şehit Astsubay Çevik`in cenazesi Tokat`a getirildi. Tokat Devlet Hastanesi morguna konulan cenaze, askeri ambulansla buradan alınarak şehir merkezindeki Alipaşa Camisi`ne getirildi. Burada öğlen namazının ardından şehit Astsubay Çevik için cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz, Belediye Başkanı Adnan Çiçek, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Onsel, Tugay Komutanlığı Vekili Piyade Kıdemli Albay Nigail Güzey, diğer rütbeli askerler, şehidin yakınları ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Şehidin olayda yaralanan oğlu Mete ile diğer oğlu Efe ise cenazeye getirilmedi. Dualar okunarak kılınan namazdan sonra bir grup `Şehitler ölmez, vatan bölünmez`, `Kahrolsun PKK` sloganları attı. Omuzlarda taşınarak askeri ambulansa konulan şehit Çevik`in cenazesi Erenler Şehitliği`ne götürüldü.

ŞEHİT EŞİ: DİMDİK AYAKTAYIM

Erenler Şehitliği`nde düzenlenen törene, şehit eşi Esra Çevik`in sözleri damgasını vurdu. Eşinin cenazesi defnedilmeden önce, Türk bayrağına sarılı tabutun yanına gelip, elini koyan Esra Çevik, ``Leventim, Aslanım. Arkada iki Levent daha bıraktın. İki oğul bıraktın. Onlara gözüm gibi bakacağım. Onlar bana senin emanetin. Gözün arkada kalmasın. Ben dimdik ayaktayım Leventim`` dedi. Dualar eşliğinde şehidin cenazesi defnedilirken, şehidin yakınları ve silah arkadaşları gözyaşlarına boğuldu. Bu arada törene katılan Vali Erdoğan Gürbüz, şehidin tabutuna sarılan bayrağı ve fotoğrafını eşi Esra Çevik`e verdi. Fotoğrafa gülümseyerek bakan ve eliyle yukarı kaldıran Esra Çevik, bir kez daha ``Dimdik ayaktayım`` dedi. Çevik, etrafında ağlayan yakınlarını da sakinleştirmeye çalışarak, ``Ağlamayacağız, onunla gurur duyacağız`` diye konuştu.

BİR AVUÇ TOPRAK ALDI

Eşinin cenazesinin toprağa verilmesinin ardından mezarın başına gelen Esra Çevik, mezar tahtasını ve toprağını okşadı. Fotoğrafını elinden bırakmayan Çevik, eşinin mezarından bir avuç toprak alarak mendiline koydu.

`ÇOCUKLAR ÖKSÜZ KALMASIN`

Şehit astsubayın kayınpederi 59 yaşındaki Faruk Sert, teröre lanet yağdırarak, ``Yüreğimiz yandı. Acımızı tarif edemiyoruz. Artık birileri devreye girsin ve bu terörün kökünü kazısınlar. Anaların yüreği yanmasın, çocuklar öksüz kalmasın. Yetkilileri bir an önce bu terörü durdurmaya davet ediyorum`` dedi.

`SENİ DAĞLARDA VURMAYA GÜÇLERİ YETMEDİ`

Şehit Astsubay Levent Çevik`in kuzeni Ali Uğur Kartal ise Çevik`in çatışmada değil de evinde hain bir saldırı sonucu şehit düştüğünü belirterek, ``8 sene dağlarda gezdin orada vursalardı ya. Seni dağlarda vurmaya kimsenin gücü yetmezdi. Yiğittin sen, yiğidi dağda vuramazsın. Kalleşçe evinde vurursun. Böyle yiğidi ancak çoluğunun çocuğunun karşısında vurursun, başka türlü vuramazsın`` dedi.

YARALI OĞLUNUN DURUMU İYİ

Saldırıda yaralanan şehit Astsubay Levenk Çevik`in 8 yaşındaki oğlu Mete Çevik, Tokat`ta dedesi Faruk Sert`in evine getirildi. Mete`nin tedavisi doktorlar gözetiminde evde yapılıyor. Küçük çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.