Evde Sağlık Hizmetlerine İhtiyaç Artıyor

Evde Sağlık Hizmetlerine İhtiyaç Artıyor

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Görüntü Dökümü : EVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Alataş'ın detayları Alataş'ın açıklamaları - EVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alataş: "Evde sağlık hizmetlerinde 10 binde 2'lik bir hedef planlanmıştı.

Görüntü Dökümü : EVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Alataş'ın detayları Alataş'ın açıklamaları - EVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alataş: "Evde sağlık hizmetlerinde 10 binde 2'lik bir hedef planlanmıştı. Bu kadar kişiye ulaşmak hedefimizdi. Şu anda gelinen rakam, 600 bin hasta. Çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu gördük" ÖMER FARUK CEBECİ - Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Alataş, evde sağlık hizmetlerine ciddi ihtiyaç duyulduğunu belirterek,

"Evde sağlık hizmetlerinde 10 binde 2'lik bir hedef planlanmıştı. Bu kadar kişiye ulaşmak hedefimizdi. Şu anda gelinen rakam, 600 bin hasta.

Alataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EVSAD olarak tüm Türkiye'de, Sağlık Bakanlığı tarafından yaygınlaştırılan, kamu hizmetlerine destek olan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını belirtti.

Evde sağlık hizmetlerinin, sivil toplum gözüyle sivil inisiyatifle desteklenmesini sağladıklarını anlatan Alataş, "Kamunun belli mevzuatlarla hastalara ulaştırdığı hizmetler var. Her hastanın kendine özel durumu olabiliyor ve kamu bu sıkıntıları çözmekte zorlanabiliyor. O noktada biz evde, EVSAD olarak devreye giriyoruz, ihtiyaca göre uygun çözümü üretmeye çalışıyoruz. Bazen kamu kaynaklarını harekete geçiriyor, bazen de sivil desteği sağlayarak çözüyoruz. Vatandaşımıza teslim ediyoruz. Bazı konuları, biraz daha hızlı ve çabuk hallediyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de sağlıkta yaşanan büyük dönüşümün kamu eliyle gerçekleştirildiğini vurgulayan Alataş, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini, sivil toplum kuruluşlarının da bu dönüşümde üstlenmesi gereken görevler olduğunu kaydetti.

EVSAD olarak, evde sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşması için çalıştıklarını ifade eden Alataş, sözlerine şöyle devam etti:

"Her şehre giderek sempozyum yapmaya çalışıyoruz. Bu sempozyumlara katılanlar genellikle kamu çalışanları oluyor ama şunu görüyoruz ki bir koordinasyon sorunu var. Biz bu noktada tüm paydaşları bir araya getirip farkındalık yaratıyoruz ve hayırsever vatandaşlarımızın dikkatini çekiyoruz. Sempozyum düzenlediğimiz illerde evde sağlık hizmeti konusunda bir hareketlenme olduğunu gördük. Özellikle hayırsever yurttaşlarımızın bu konuya ilgisi artmış oluyor, bu alana akan kaynaklar biraz daha artıyor. Bu da bizim ana hedefimiz."

"Evde sağlık hizmetlerinden yararlanan hasta sayısı 600 bine ulaştı"

Alataş, "Evde sağlık hizmetleri planlanırken 10 binde 2'lik bir hedef planlanmıştı. Bu kadar kişiye ulaşmak hedefimizdi. Şu anda gelinen rakamlar 600 bin hasta. Çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu gördük. Tabii ki evde sağlık hizmetleri yatalak hastalar için planlanmış olsa bile çok daha geniş yelpazede hizmet veriyor. Vatandaşın yüzde birine ulaşmış durumdayız. Bu, çok büyük bir rakam" dedi.

Sağlık Bakanlığının evde sağlık hizmetleri için ayrı bir birim kurduğuna değinen Alataş, şöyle konuştu:

"Bu anlamda hizmet vererek sürekli geliştiriyor. Tabii ki evde sağlık hizmetlerini sadece sağlık hizmeti olarak görmemek lazım. Bunun birçok ayağı var. Bu alanda belediyelerin hizmet verdikleri alanlar var. Yani Sağlık Bakanlığı sadece sağlık alanında hizmet verebilecek bir bakanlıkken bir anda ihtiyacın fazlalığından dolayı çok fazla hizmet vermeye başladı. Sağlık hizmetinin yanında diğer hizmetlere de yöneldi. Bu anlamda belediyelerin destekleri çok önemli. Düzce Belediyesi de bu anlamda çok istekli bir belediye. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının evde verdiği hizmetler var. Bütün bunların koordine edilmesi lazım. Valiliğin bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma Vakfının, bunun yanında sivil toplum kuruluşlarının bir de hayırsever yurttaşların verdiği hizmetler var. Tüm bunları koordine edersek aslında çok daha güzel bir şey olacak diye düşünüyoruz. Biz de EVSAD olarak bu işi organize etmeye çalışıyoruz."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title