Ev Hanımı İki Kızıyla Birlikte Döner Dükkanı Açtı

Ev Hanımı İki Kızıyla Birlikte Döner Dükkanı Açtı

Konya'da Eşi Kalp Rahatsızlığına Yakalanan Ev Hanımı, Geçinebilmek İçin İki Kızıyla Birlikte Döner Evi Açtı.

Ev Hanımı İki Kızıyla Birlikte Döner Dükkanı Açtı

Konya'da eşi kalp rahatsızlığına yakalanan ev hanımı, geçinebilmek için iki kızıyla birlikte döner evi açtı. 'Hatice Abla Döner Evi'ne gelen erkek müşteriler, taktirlerini sunarken, kadınlar da çoğunlukla bu girişimi destekliyor.

Konyalı Hatice Olgaç(42), eşi Hikmet Olgaç'ın(48) kalp rahatsızlığına yakalanması üzerine 7 kişilik ailesinin geçimini sağlamak için kolları sıvadı. Rahatsızlığından dolayı işinden ayrılan ve 2 yıl yatalak olarak tedavi gören Hikmet Olgaç'ın çalışamaz duruma düşmesi üzerine Hatice Olgaç iki kızıyla birlikte döner ve börek evi açtı. Aşçı olan eşinden öğrendiklerini kendi bigileriyle birleştiren Hatice Olgaç, merkez Selçuklu ilçesinde'Hatice Abla Döner ve Börek Evi' ismini verdiği işyerinde tavuk döner, köfte, kuru fasulye, pilav, börek çeşitleri yapıyor. İşlerinin her geçen gün biraz daha iyiye gittiğini anlatan Hatice Olgaç, eşinin rahatsızlığı nedeniyle çalışamaz durumda olduğunu anlattı. Olgaç, 5 çocuk sahibi oluduğunu, eşinin hastalanmasıyla birlikte evin geçimi için iş yeri açtığını belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı: "Eşim aşçı olarak bir şirkette çalışıyordu. Önce ayaklarında varis meydana geldi. Ayakta duramaz hale geldi. İki yıl yataklı tedavi gördü. Ardından kalp krizi geçirdi. Yapılan kontrollerinin ardından kalp kapakçıklarından birinin çürüdüğü belirlendi. Şuan çalışamaz durumda. Evi geçindirmek için iki kızımla kolları sıvadı."

Sosyal yardımlaşma kurumlarından para istemek ya da dilenmek yerine iş yeri açtığını anlatan Hatice Olgaç, alın teriyle ekmeğini kazanmaya çalıştığının altını çizdi. Olgaç, kızlarının teklifi üzerine döner ve börek evi açtığını anlatarak şöyle konuştu, "Eşim çalışamayınca zor günler yaşadık. Ekonomik olarak zor durumda kaldık. Kaymakamlıktan yardım talep etmek ya da bazılarının yapıtğı gibi dilencilik yapmak yerine alın terimizle para kazanmanın yollarını araştırdık. İki kızımla oturduk ne yapabileceğimizi konuştu. Bana döner ve börek evi açma teklifinde bulundular. Biz de şartlarımızı zorlayarak iş yerini açtık. İşlerimiz yavaş yavaş açılıyor."

KADIN DÖNERCİ MÜŞTERİLERİ HEM ŞAŞIRTIYOR HEM DE SEVİNDİRİYOR

Yaklaşık 8 ay önce 'Hatice Abla Döner Evi'ni açtığını anlatan Olgaç, ilk zamanlar müşterilerin büyük şaşkınlık yaşadığını anlattı. Özellikle erkek müşterilerin tebrik ve taktirlerini ifade ettiğini bayan müşterilerin de sürekli kendilerini tercih ettiğini kaydeden Hatice Olgaç, "İş yerini ilk açtığımızda karşılarında bayan dönerci gören müşterilerimiz önce bir şaşkınlık yaşıyorlardı.Kısa süre sonra alıştılar. Diğer esnaflarda bize büyük destek verdiler. Kuru fasülye, pilav, börek çeşitleri, köfte ve döner satıyoruz. Paket servisimiz de var. Kızlarım yakın yerlere telefonla gelen siparişleri ulaştırıyor. Üç küçük çocuğum var. Evimizin geçimini sağlamak için mücadele ediyoruz." dedi.

Annesinin börek açtığı ya da ev işleriyle uğraştığı zamanlarda döner kesip iş yerinin işletmeciliğini yürüten 17 yaşındaki Sema Nur Olgaç, müşterilerden büyük destek gördüğünü söyledi. Üç bayan dönerciyi gören erkek müşterilerin tebrik ve taktirlerini ifade ettiğini anlatan genç kız, "Babam rahatsızlanınca iş başa düştü. Kardeşimle birlikte annemi dönerci dükkanı açmaya ikna ettik. 8 aydır işletiyoruz. İşlerimiz tam rayına girmese de şükrediyoruz. İlerleyen dönemlerde daha da iyi olacağını ümit ediyoruz. Kardeşim siparişleri ulaştırıyor. Ben de annemin ev işleriyle uğraştığı ya da börek hazırladığı zamanlarda döneri ben kesiyorum. Bu işi daha önce kısa bir süre çalıştığım bir restoranda öğrenmiştim. Şuan çok rahat yapıyorum." ifadelerini kullandı.

15 yaşındaki Şeyda Nur Olgaç ise tek isteklerinin babalarının sağlığına kavuşması olduğunu açıkladı. Şeyda Nur, 'Babamın rahatsızlığı bizi olumsuz etkiliyor. Biran önce sağlığına kavuşmasını istiyoruz. Tedavisinde zorlanıyoruz. İş yerini yeni açtığımız için anca masraflarını karşılayabiliyoruz. Okuyan üç kardeşim var. Ablam ve annemle birlikte biz de çalışıyoruz" şeklinde konuştu.