Etrac Yüreğir 2016' Sona Erdi

Etrac Yüreğir 2016' Sona Erdi

Yüreğir Belediyesi ve Yüreğir Kaymakamlığı’nın birlikte organize ettiği Türkiye’nin en büyük geleneksel okçuluk müsabaka ve şenlikleri olan Avrasya Uluslararası Geleneksel Okçuluk Müsabakaları’nın (ETRAC) 8’incisi Adana’da, 120’si yabancı 720 sporcunun katılımıyla gerçekleşti.

Etrac Yüreğir 2016' Sona Erdi

Yüreğir Belediyesi ve Yüreğir Kaymakamlığı'nın birlikte organize ettiği Türkiye'nin en büyük geleneksel okçuluk müsabaka ve şenlikleri olan Avrasya Uluslararası Geleneksel Okçuluk Müsabakaları'nın (ETRAC) 8'incisi Adana'da, 120'si yabancı 720 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği yarışmalarda atlı ve yaya okçuluk müsabakaları, kılıç kalkan, cirit, gökbörü, atlı akrobasi, çevgan (polo) halk oyunları ve mehter gösterileri düzenlendi. Dereceye giren sporcuların ödülleri ve madalyaları dağıtıldı.


'ETRAC Yüreğir 2016' Avrasya Geleneksel Okçuluk Müsabakaları'nda Türk sporcuların yanı sıra 19 ülkeden 120 yabancı sporcunun kıyasıya yarışları nefes kesti. Mustafalar Mahallesi mesire alanında gerçekleştirilen müsabakalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Atlı ve yaya okçuluk müsabakalarını heyecanlı gözlerle izleyen vatandaşlar sporcuları alkış yağmuruna tuttu.


ETRAC'ın dünyanın birçok ülkesinden sporcuların katılımıyla uluslararası bir organizasyon olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Adana bugün büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor, bir ilki yaşıyor. Böylesine anlamlı bir organizasyonu Adanalılarla buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Vatandaşlarımızı hafta sonu seyir zevki yüksek bir etkinlikle buluşturduk. Ata sporlarımıza, geleneğimize, milli değerlerimize sahip çıkıyoruz" şeklinde konuştu.


Akrobasi gösterileri büyüledi


Etkinlikte akrobasi gösterileri nefes kesti. Türkiye'de ilk kez Çevgan yani Batılıların "Polo" dediği Orta Asya sporunun gösteri müsabakası, atlı okçuluk, atlı akrobasi, atlı cirit ve bir Orta Asya sporu olan "gökbörü" sporu da ilk kez Adana'da seyirciler ile buluştu.


Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ve Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel'in ev sahipliği yaptığı ETRAC Yüreğir 2016 müsabakalarının ilk gününe AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adana İl Koordinatörü İsmail Bilen, AK Parti Adana Milletvekilleri Av. Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı, Fatma Güldemet Sarı, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek, Dünya Etnospor Konfederasyon Başkan Yardımcısı Dr. Hakan Kazancı, Başsavcı Ali Yeldan, Jandarma Bölge Komutanı,Tümgeneral Hacı İlbaş, Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.


Atlı okçuluk sonuçları


4 ayrı dalda düzenlenen atlı okçuluk yarışmalarında Memlük Büyüklerde 1. Lukas Novodny, 2. Murat Boncuk, 3. Davut Çakır olurken Memlük gençlerde ise 1. Yusuf Kilci, 2. Janset Genel, 3. Uygar Çakır oldular.


Kabak atışları büyüklerde 1. Yasin Eren, 2. Yavuz Ayaz, 3. Lukas Novadny oldu. Kabak Atışları Gençlerde ise 1. Yusuf Kilci, 2. Dilara Bal, 3. Uygar Çakır oldular.


Yaya okçuluk sonuçları


16 Yaş Altı Hareketli Puta: 1. Ahmet Berkay Kalay, 2. Mert Kaya, 3. Barış Özcan, 16 Yaş Sabit Puta: 1. Mustafa Yiğit Kaya, 2. Yaren Nur Tekeli, 3. Barış Özcan. Bayanlar Hareketli Puta: 1. Neslihan Candan,2. Büşra Nur Yönev, 3.Saliha Mürüvet Aksoy. Bayanlar Sabit Puta 1.Andrea Racz, 2.Latife Reyhan Başer, 3.Habibe Yakışık. Erkekler Hareketli Puta: 1.Bekir Büyüksındır, 2.Atilla Göçer, 3.Ahmet Öksüz. Erkekler Sabit Puta: Mehmet Berkant Gezer, 2.Atilla Göçer, 3.Tahir Çağman oldular. - ADANA

Kaynak: İHA