Etiyopya ve Filipinli Heyet Kayseri'de

Etiyopya ve Filipinli Heyet Kayseri'de

Etiyopya ve Filipinler'in Ankara Büyükelçileri ile Beraberindeki İşadamları, Ülkeler Arasındaki Ticaretin Geliştirilmesi İçin Kayseri'ye Geldi.

Etiyopya ve Filipinli Heyet Kayseri'de

Etiyopya ve Filipinler'in Ankara büyükelçileri ile beraberindeki işadamları, ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesi için Kayseri'ye geldi.

Etiyopya ve Filipinler'in Ankara büyükelçisi ile işadamlarından oluşan bir heyet, bugün Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci'yi ziyaret etti. Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonu'nda misafir heyetle bir araya gelen Kilci, bu iki ülke ile ticaretin geliştirilmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi. Filipinler'in Ankara Büyükelçisi Bahnarim Guinomla ise karşılıklı ticaret hacminin her geçen gün arttığını işaret ederek, bu hacmin gittikçe artacağını düşündüklerini dile getirdi. Ülkelerinde ekonomik anlamda önemli fırsatlar olduğuna da değinen Bahnarim Guinomla, bu fırsatları Türkiye ile paylaşmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Ülkesinin iklimi ve ekonomik altyapısı ile ilgili bilgiler veren Etiyopya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Mulatu Teshome ise ekonomik anlamda ülkelerinde önemli teşvikler olduğunu kaydetti. Ülkelerinde yetişen ürünlerin ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerin pazarlarına vergisiz ve kotasız olarak gönderildiğini belirten Mulatu Teshome, ülkelerinin yatırım için cazip bir ülke olduğunu söyledi. Kayseri'de ticaretin çok iyi olduğunu da kaydeden Mulatu Teshome, iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi için ziyaretlerinin devam edeceğini belirtti. Mulatu Teshome, "Kayserili işadamlarının Etiyopya'ya gelerek pamuk üretimi ve tekstil sektöründe yatırım yapabilir" dedi.

(İA-MSA-NÇ-Y)