Etik Günü Konferansı

Etik Günü Konferansı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2008 yılından bu yana her yıl 25-31 Mayıs tarihlerine denk gelen haftayı 'Etik Haftası' olarak okullarda kutladıklarını belirterek, "Hesap verilebilirliğin ve saydamlık mekanizmalarının etkin bir yaptırım yanında,"...

Etik Günü Konferansı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2008 yılından bu yana her yıl 25-31 Mayıs tarihlerine denk gelen haftayı 'Etik Haftası' olarak okullarda kutladıklarını belirterek, "Hesap verilebilirliğin ve saydamlık mekanizmalarının etkin bir yaptırım yanında, etik kültürün toplum tarafından içselleştirilmesi ve yeniden üretilmesi hayati bir öneme sahiptir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Dedemen Otel'de düzenlenen Etik Kültürünün Geliştirilmesinde Eğitimin Rolü konulu Etik Günü Konferansı'na katıldı. Avrupa Konseyi Temsilcisi Adrian Butler'in de katıldı konferansta bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, etik ilke ve değerlerinin öneminin hukuk devletini, ekonomik ve sosyal devleti güçlendirmekte yattığını söyleyerek, günümüzde etik değerlerin uluslararası alanda da ortak anlaşma dili haline geldiğini ifade etti. Uluslararası kuruluşların etik değerlere vurgu yapan bir dizi etik kodlar oluşturmaya başladığını kaydeden Dinçer, etikle ilgili çalışmaların başarılı olabilmesi için etik kültürünün içselleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. "Hesap verilebilirliğin ve saydamlık mekanizmalarının etkin bir yaptırım yanında, etik kültürün toplum tarafından içselleştirilmesi ve yeniden üretilmesi hayati bir öneme sahiptir" diyen Dinçer, "Toplumda etik kültürünün geliştirilmesi ve kamuda bu hususta bir duyarlılık oluşturmak için çok yönlü çalışmalar yapılmasına, kurumlar arası işbirliğine gidilmesine de ihtiyaç vardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2008 yılından bu yana okullarda her yılın 25-31 Mayıs tarihlerine denk gelen haftayı 'Etik Haftası' olarak kutlayarak, etik bilincin ve farkındalığın oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer ayrıca, "1993-2003 yılları arasında aile eğitimi kapsamında 230 bin 658 aileye ulaşılmışken, sadece 2011 yılında 147 bin 576 aile ve çocuğa, son 3 ayda ise bin 968 kurs açılarak 79 bin 957 aile ve çocuğa eğitim verildiğini söylemeliyim. Dolayısıyla aile eğitiminin yaygınlaşmasına paralel olarak etik bilincinin oluşmasına bu çalışmaların çok büyük katkı sağladığını belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Değerlerin içselleştirilmesinde bir diğer önemli görevin de öğretmenlere düşmekte olduğunu belirten Dinçer, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin etik değerleri yaşamlarına sağlam bir şekilde yansıtmaları gerektiğini ifade etti. Dinçer, eğitim müfredatın da etik değerlerin yerleştirilmesi konusundaki çalışmalarını da kararlılıkla sürdüreceklerini kaydetti.

Avrupa Konseyi Temsilcisi Adrian Butler ise, etik ilkelerinin, etik davranışlarının güçlendirilmesi ve tüm düzeylerde yolsuzluğa karşı mücadele edilmesinin uzun vadede sosyal ve ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazlarından olduğunu kaydetti. Butler, yolsuzluğun ise daha çok geliri düşük veya toplumdan dışlanmış olan grupları yaraladığına dikkat çekti.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bilal Eryılmaz da, 53 tane etik ihlali yayımladıklarını belirterek, Etik Kültürü'nün geliştirilmesi konusunun daha çok eğitimle ilgili olduğunu ve 2008'den bu yana 24 bin kamu görevlisine etik konusunda eğitim verdiklerini belirtti. Etik ve değer kavramının kriz zamanında hatırlandığını söyleyen Eryılmaz, etik değerlerinin diğer değerlerden daha önemli ve daha öncelikli olduğunu ifade etti. - ANKARA