ETA, Gece Yarısı Ateşkesi Sona Erdiriyor

ETA, Gece Yarısı Ateşkesi Sona Erdiriyor

İspanya'da Bask Bölgesinin bağımsızlığını İsteyen ve Ateşkesi Sona Erdireceğini İlan Eden Terör Örgütü Eta'nın Bombalı Saldırı Yapmaya Hazır Durumda Fransa'da En Az 70 Adamının Bulunduğu Bildirildi.

ETA, Gece Yarısı Ateşkesi Sona Erdiriyor

İspanya'da Bask bölgesininbağımsızlığını isteyen ve bu gece yarısından itibaren ateşkesi sona erdireceğini ilan eden terör örgütü ETA'nın bombalı saldırı yapmaya hazır durumda Fransa'da en az 70 adamının bulunduğu bildirildi.

İspanyol haber ajansının terörle mücadele birimlerine dayanarak verdiği haberde, ETA'nın ateşkes döneminde (439 gün) Bask ve Navarra bölgelerinde bazı bankalara ve siyasi parti binalarına kışkırtıcı saldırılar düzenleyen elemanlarının İspanya'dan kaçarak Fransa'da saklandıkları ifade edildi.

Haberde, ETA üyelerinin kendilerine lojistik destek buldukları Fransa'da gizlendikleri belirtildi. Sayıları 70'ın üzerinde olan bu ETA üyelerinden 10 ile 12 kadarının terör saldırısı yapmak üzere İspanya'ya girmeye hazır bekledikleri kaydedildi.

Fransa'da yeniden toparlandıkları belirtilen ETA üyelerinin 2006 yılında 71 araç, patlayıcı madde yapımında kullanılan kimyasal malzeme ve silahlar çaldıkları, kiraladıkları evlerde de bunları sakladıkları öne sürüldü.

Kaynak: AA