Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor
Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor

13.10.2013 16:04 | Son Güncelleme: 13.10.2013 16:04

Et ve Süt Kurumu tarafından Doğu Anadolu Bölgesi'nde 9 ilin istifade edeceği ve en büyük yatırımı olan Erzincan Tavuk Entegre Tesisi'nin temeli törenle atıldı.

Et ve Süt Kurumu tarafından Doğu Anadolu Bölgesi'nde 9 ilin istifade edeceği ve en büyük yatırımı olan Erzincan Tavuk Entegre Tesisi'nin temeli törenle atıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımı ile temeli atılan Tavuk Entegre Tesisi 62 milyon liraya mal olacak.

2012 yılında tavuk kombinasının bedelsiz olarak Et ve Süt Kurumu'na verilmesinin ardından her türlü incelemenin ardından Tavuk Kombine Tesisi'nin temeli atıldı. Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen temel atma törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Birdal ve çok sayıda davetli katıldı.

62 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Saatte 8 bin adet kapasiteli, günlük 37 bin 500 adet, yıllık 9 milyon 375 bin adet canlı tavuk satın alabilecek kapasiteye sahip Tavuk Kombinesi'nin 2014 yılı Ağustos ayında bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat; makine ve soğutma üniteleriyle birlikte projenin toplam yatırım bedeli 62 milyon TL olurken, toplam kapalı alan 24 bin metre kare alan depolama kapasitesi olarak 2 bin 600 ton olacak tesisin, kesim hattı helal kesim standartlarına uygun olarak planlandı. Tesiste en modern robot sistemli makinalar çalışacak.

BÖLGEDE TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ HAREKETE GEÇECEK

Et ve Süt Kurumu'na ait Tavuk Kombine Tesisi'nin temel atma töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tesisin 9 ilde tavukçuluk sektörünü canlandıracağını ve dolaylı olarak binin üzerinde kişiye istihdam alanı oluşturacağını kaydetti. Bakan Mehdi Eker açıklamasında şunlara yer verdi; "Sadece Erzincan'da yetiştirilecek olan tavuk kesimhanesi olmayacak. Bölgede ki 9 tane vilayetimizde, tavukçuluğu harekete geçirecek, tavukçuluğu canlandıracak. Beraberinde özel sektörü de buraya taşıyacak olan aslında lokomotif, görevi görecek olan bir yatırım. Burada sadece bu kesimhanede ihtiyaç hissedilecek tavukların, yetiştirileceği 312'ün üzerin de kümes gelişecek. Her bir kümeste üç, dört tane istihdam yaratacağını düşünsek, binin üzerinde sadece yetiştiricilik kısmında tavuk yetiştiriciliğinde, binin üzerinde kardeşimiz burada iş bulacak. Sadece bu bölgede yetiştiricilik bile tek başına binlerce aileyi bu sahaya çekecek onların AŞ ve iş sahibi olmasına yol açacak önemli bir yatırım. Sadece Türkiye pazarını değil uluslar arası pazarları da dikkate alıyoruz. Çünkü burada kullanılacak olan teknoloji, helal kesim teknolojisine uygun, ne demek bu yanlış anlamayın şuan yapılanlar helal kesim değil demek manasına gelmiyor. Özellikle helal kesim talebi bulunan uluslar arası pazarlara İslam ülkelerine ihracat yapmamızı kolaylaştıracak bir tesis olacak." açıklamasında bulundu.

Temel atma töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "11 yıl Türkiye'de hizmet ediyoruz. Başta Sayın Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekibi olarak bizler, ülkemizi kalkındırmak, refahı milletimize ulaştırmak ve 2023 Cumhuriyet 100. yıl Türkiye'sini hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. 11 yılda geldiğimiz nokta işte burada, 60 yılın biriken yapılmayan hizmetlerini teker teker gerçekleştirdik. Bu değişimi, bu gelişmeyi Erzincan'da görüyorsunuz, Diyarbakır'da görüyorsunuz, Kars'ta görüyorsunuz, Hatay'da görüyorsunuz, Kırklareli'nde görüyorsunuz Yozgat'ta görüyorsunuz yani doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle 81 vilayetimiz 780 bin kilometre karelik vatan toprağının her köşesinde hizmetlerimiz var." dedi.

Konuşmaların ardından, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Bakan Mehdi Eker'e 'Fahri Hemşehrilik Beratı' takdim etti. 2014 Ağustos ayında bitirilecek olan Et ve Süt Kurumuna ait Tavuk Kombine Tesisi'nin temeli bakanlar tarafından atıldı.

Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor
Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor
Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor
Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Et ve Süt Kurumu'nun İlk Tavuk Kombine Tesisi Erzincan'a Yapılıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.10.2020 23:57:36. #1.14#
title