Esra Ersen'den Yüz Yüze ve Her yerde, Evinde

Esra Ersen'den Yüz Yüze ve Her yerde, Evinde

21.09.2011 13:49 | Son Güncelleme: 21.09.2011 19:27
Esra Ersen'den Yüz Yüze ve Her yerde, Evinde

Yapı Kredi Yayınları "Türkiye'de Güncel Sanat" dizisi Eylül ayında çıkan iki yeni kitapla tamamlandı

"Türkiye'de Güncel Sanat" dizisi nedir?

Vehbi Koç Vakfı desteğiyle, 2007 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmaya başlayan "Türkiye'de Güncel Sanat"/ Contemporary Art in Turkey" dizisi uluslararası platformda adlarını duyuran Türkiye'den sanatçıları kapsamlı monografilerde okurlarla buluşturan ve 12 kitaptan oluşan bir dizidir. (Bkz: Ek 1)

Dizinin editörlüğünü ünlü küratör René Block, dizi danışmanlığını Melih Fereli üstlenmiştir.

"Türkiye'de Güncel Sanat" dizisi kitapları Türkçe ve İngilizce yayımlanmıştır.

Dizi Editörü: René Block

Danışman: Melih Fereli

Kitap Editörü: Mine Haydaroğlu

Kitap Tasarımı: Esen Karol

Bu dizide, her sanatçının kendi monografisi için hazırladığı ofset baskı özgün bir iş kitabın kapağına sarılı olarak sunulmaktadır. Toplam 1800 edisyonun 150 tanesi sanatçı tarafından numaralanmış ve imzalanmıştır.

Fiyat: 20YTL; İmzalı/Numaralı: 60 YTL

30 tanesi de romen rakamlarla sanatçı tarafından numaralanmış ve imzalanmıştır. Romen rakamlılar müzeler içindir, kitapçımızda satışa çıkarılmamaktadır.

René Block kimdir?

Berlin ve New York'taki galerilerinde Beuys, Paik gibi sanatçıları dünyaya tanıtan, düzenlediği sergi ve performanslarla çağdaş sanat akışını değiştiren ünlü küratör. 1995'te 4. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörü olarak Türkiye'den sanatçıların tanınmasında rol oynadı. Uluslararası çalışmalarıyla çağdaş sanata yön vermeye devam ediyor.

ERSA ERSEN

Yüz Yüze/ Face to Face

Vehbi Koç Vakfı desteğiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan "Türkiye'de Güncel Sanat" dizisinin 9. kitabı Berlin'de ve İstanbul'da yaşayan sanatçı Esra Ersen'e ayrıldı.

Göç, kimlik vb. konularını işlediği güncel sanat çalışmalarını 1990'lardan bu yana başarıyla sürdüren Esra Ersen'in çalışmaları üzerine bu kapsamlı monografiyi Erden Kosova kaleme aldı.

Sanat ve siyasetin ilişkiye girdiği durumlar üzerine yazılar yazan, sergiler düzenleyen Erden Kosova şöyle diyor: "Esra Ersen, zengin sosyal içeriğin yanında sunum ve biçim tercihleri üzerine düşünmenin dikkate değer bir örneğini sunmakta."

Kitabın içinde yer alan Esra Ersen'le söyleşiyi Jörg Heiser (Frieze Dergisi eş-editörü, Berlin) gerçekleştirdi.

Kitapta sanatçının pek çok eseri yer alıyor. Bunlardan sadece biri "Yolcular".

Esra Ersen'in "yerel göçmenlerin" İstanbul'un merkezine yaptıkları metaforik seyahati konu edinen iki kanallı video yerleştirmesi Passengers (Yolcular), 2009 yılında TANAS'ta Berlin'de, 2010'daysa bu elinizdeki yayınla bağlantılı olarak İstanbul'daki Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi'nde sergilendi.

Esra Ersen (1970, Ankara)

Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini aldığı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden sonra Fransa'da Ecole Beauxs-Arts de Nantes'da Post-Diplom Programını tamamladı.

90'lı yılların başından itibaren yurtçinde ve yurtdışında eserleri sergilenmeye başladı.

Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Belçika, Hollanda, İrlanda, Danimarka, Lüksemburg, Macaristan, Slovenya, Çekoslavakya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, İsrail, ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, Kore ve Japonya'da sergilere katıldı.

Kişisel sergilerinden birkaçı: Passengers (Tanas, Berlin, 2009): rahncontemporary (Zürih, 2008): Rehabilitation, 300m3 Art space (Göteborg, 2007): Frankfurter Kunstverein (2006): The O.K Center for Contemporary Art (Linz, 2005): Bild Museet (Umea, 2002): If You Could Speak Swedisch, Moderna Museet (Stockholm, 2001).

Davetle katıldığı sergiler arasında Liverpool, 27. Sao Paulo , 4. ve 8. İstanbul, 4. Kwanju bienalleri ve Manifesta 4 yer alıyor.

Yüzlerce sanatçı arasından seçilerek davet edildiği sanatçı programları arasında Berliner Senats Arbeitsstipendium für Bildende Kunst (2009), Delfina/ Visiting Arts, International Fellowship Programme (Londra, 2005/6): Casino Luxembourg-Forum d'art Contemporain, Lüksemburg ve Rooseum Center For Contemporary Art, Malmö (2004): IASPIS, Stockholm (2001): Stiftung Kulturfonds, Künstlerhaus Schloss Wiepersdorf, Brandenburg (1999): NRW-fondation, Künstlerdorf Schoppingen, Münsterland ve ACC Gallery and Stadt Weimar (1998) bulunuyor.

Hochschule für Bildende Künste Dresden'de, The Royal Danish Art Academy, Kopenhag'da dersler vermiş olan Ersen İstanbul'da ve Berlin'de yaşıyor ve çalışıyor.

Her Yerde, Evinde/ At Home, Wherever

Sanatçılar: Ahmet Öğüt, Anny & Sibel Öztürk, Canan Tolon, Ebru Özseçen, Ergin

Çavuşoğlu, Nasan Tur, Nevin Aladağ, Nezaket Ekici, Nilbar Güreş, Servet Koçyiğit, Şakir Gökçebağ, Vahap Avşar

Türkiye'de Güncel Sanat dizisinin son kitabı yurtdışında yaşayan 12 sanatçıya ayrıldı ve 12 farklı yazar bu sanatçılar hakkında birer yazı kaleme aldı.

Yazarlar: Rafael Von Uslar Jacquelynn Baas, Pınar Emirdağ, Suhail Malik, Nina Möntmann, Leonie Baumann, Övül Durmuşoğlu, Nazlı Gürlek, Marcus Graf, November Paynter.

Dizinin editörü René Block kitaba yazdığı önsözde kitabın içeriğini ve amacını şöyle anlattı:

"Elinizdeki kitap, 1930'lu yıllardan bu yana Türk sanatçılarca tercih edilen, Avrupa avangardının merkezi Paris'e göçenlerin tarihini içermemektedir. Tercihleri sonucu Türkiye dışında yaşayan Sarkis, Ayşe Erkmen ya da Esra Ersen gibi sanatçılar da bu ciltte bulunmamaktadır, zira yabancı olanla kurdukları bireysel deneyimleri, bu dizi kapsamında onlara ayrılmış monografilerde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Elinizdeki kitap eksiksiz olma iddiasında değildir; bizim amacımız, yüzlerce sanatçının yer aldığı küresel bir toplu fotoğraf değil, günümüzde dokuz farklı ortamda çalışmakta olan sanatçıların yakın plan birer enstantanesini çekmekti: San Francisco'da Canan Tolon, New York'ta Vahap Avşar, Londra'da Ergin Çavusoğlu, Amsterdam'da Servet Koçyiğit, Ahmet Öğüt, Viyana'da Nilbar Güreş, Frankfurt'ta Anny ve Sibel Öztürk, Münih'te Ebru Özseçen, Hamburg'ta Şakir Gökçebağ ve Berlin'de Nevin Aladağ, Nezaket Ekici, Nasan Tur."

Kitapta her sanatçıyı anlatan yazıların yanında işlerinden örnekler ve kitabın sonunda kısa biyografileri yer alıyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Esra Ersen'den Yüz Yüze ve Her yerde, Evinde - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 04:15:26. #1.14#
title