Esnaf ve Sanatkar, Problemlerini Akademisyenlerle Gideriyor

Esnaf ve Sanatkar, Problemlerini Akademisyenlerle Gideriyor

Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'nin (Besob) Uludağ Üniversitesi (Uü) Öğretim Görevlileriyle Birlikte Hazırladığı 'Esnaf-sanatkarın Sorunları ve Çözüm Önerileri' İsimli Çalışma, Oda Başkanlarıyla Paylaşıldı.

Esnaf ve Sanatkar, Problemlerini Akademisyenlerle Gideriyor

Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'nin (BESOB) Uludağ Üniversitesi (UÜ) öğretim görevlileriyle birlikte hazırladığı 'Esnaf-Sanatkarın Sorunları ve Çözüm Önerileri' isimli çalışma, oda başkanlarıyla paylaşıldı.

'Esnaf-Sanatkarın Sorunları ve Çözüm Önerileri' isimli çalışmanın oda başkanlarıyla paylaşımı ve son değişiklikler için, BESOB'un Beşevler Küçük Sanayi Sitesi'ndeki binasında bir toplantı yapıldı. Toplantıya; BESOB Başkanı Arif Tak, UÜ öğretim üyeleri ve oda başkanları ile temsilcileri katıldı.

UÜ öğretim üyeleriyle birlikte oluşturulan çalışma kapsamında 'esnaf ve sanatkarın problemlerinin tespiti-ortadan kaldırılması için' 15 komisyon kurulduğunu söyleyen BESOB Başkanı Arif Tak, düzenleme ve denetleme görevlerini yürütecek komisyonların son değerlendirmelerin ardından faaliyete başlayacağını açıklayarak, "Komisyonların kurulmasından sonra, sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için, çalışmaları komisyonlar marifetiyle takip edeceğiz. Sıkıntıların giderilmesi için UÜ'den hocalarımız çalışmalarını sürdürüyor. Onların direktifleriyle bu çalışmaları irdeliyoruz, takip ediyoruz. Temsil ettiğimiz kesime, esnaf ve sanatkara, biraz daha nasıl faydalı olabiliriz diye düşünüyoruz. Burada hocalarımıza, şahsen-esnaf ve sanatkar adına çok teşekkür ediyorum. Güzel maddeler, güzel başlıklar buldular. Başlıkların altları bu son değerlendirmede doldurulacak ve doldurulduktan sonra da sıkıntıların yok edilmesi için komisyonlar çalışmaya başlayacak." dedi.

Komisyonlarda görev alacak kişilere büyük görevler düştüğünü ifade eden Tak, esnaf ve sanatkara kendi problemlerini kendilerinin çözmesi için fırsat doğduğunu hatırlatarak, "Artık esnaf ve sanatkar kendi bünyesinde kendi sıkıntılarını gidermek için bir aşama katediyor. Kendi bünyemizde bunları irdeleyip çarelerini de üretebilirsek, çözümleri ortaya çıkarabilirsek, elbette ki temsil ettiğimiz kesime biraz daha fayda sağlayacağız. Burada odalarımızı temsil eden esnaf ve sanatkar kardeşlerimizin fikirleri bizim için çok önemli. Hocalarımızın fikirlerini yaptıkları çalışmadan dolayı biliyoruz ama bunların yanında oda başkanları ile yöneticilerimizin fikirleri de bizler için çok önemli. Fikirler meydana geldikten sonra, çalışmalarımızı ona göre yönlendireceğiz. Ve inşallah temsil ettiğimiz kesime hizmet etmekte bir adım daha önde olacağız. Muhtaç olan bir insana hizmet etmek ve onların sıkıntılarını çözüme ulaştırmak bizim için çok önemli. burada kendimizi bu konuda borçlu hissediyoruz ve onlara hizmet etmeyi boynumuzun borcu olarak görüyoruz." diye konuştu.

Toplantıda söz alan çalışmanın koordinatörü UÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu (MYO) Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Emine Koban ise, 6 aylık bir faaliyetin sonuçlarının değerlendirmeye alınacağını vurgulayarak, "2006 yılı Kasım ayı, bizim BESOB'la yaptığımız çalışmaların başlangıcı oldu. Bu tarihten sonra, BESOB yönetiminden aldığımız veriler doğrultusunda, esnaf ve sanatkarın problemlerini irdelemeye yönelik araştırmalarımız oldu. Mevcut araştırmalarımız zaten vardı akademik anlamda ama bunları yerinde-sahada görmek tabii ki çok daha farklı. Bunun için de öncelikle analiz ve değerlendirme yapıldı. Yönetim kurulu üyeleriyle yapılan bir toplantıda, mevcut problemlerin ortaya çıkarılmasi için bir çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmada, esnaf ve sanatkarların mevcut yapılarıyla ne olduğu profilleri çıkarılmaya çalışıldı. Güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehdit oluşturan unsurları tespit etmek hedefiyle bir çalışma yaptık. Buradan bir takım sonuçlar elde ettik. O sonuçları da zaten hemen problemler anlamında hemen yazıya döktük." şeklinde konuştu.

Esnaf ve sanatkar bir bütün olarak olayların içerisinde yer almadığı sürece, kendi problemlerini bilenler olarak kendileri ifade etmediği sürece çözümlerin kısıtlı kalacağını vurgulayan Koban, yürütülecek çalışma hakkında şöyle konuştu:

"Onu çözebilmek açısından da farklı bir yaklaşımla-en azından oda başkanlarıyla veya onların yönlendirdiği isimlerle, 'bu sorunların çözümü hangi noktalarda toplanabilir ve bu çözümleri bir uygulayıcı olarak çalışanlara ne yönde yön verebiliriz' onların analizini yapacağız. Tabii burada komisyonları oluşturmak belki çalışmanın bir sonucu ama esas önemli sonuç bunların değerlendirilmesi ve somut sonuçları. O zaman esnaf ve sanatkara yönelik bir şeyler yapmış olduğumuzu düşüneceğiz. Bu da hem Bursa hem de ülke ekonomisine katkıdır. Bu hedefle buradayız."

Yrd.Doç.Dr. Emine Koban, çalışma kapsamında kurulan 15 komisyonun sayınının 'oda başkanlarının görüşleri doğrultusunda' artırılabileceğini sözlerine ekledi.

(EŞ)

07.05.2007 22:29 TSİ

Kaynak: İHA