Esnaf Odaları Esnafla İlgilenmiyor

Esnaf Odaları Esnafla İlgilenmiyor

Esnaf ve Sanatkarlar Derneğ Şube Başkanı Hasan Aydın, Esnafın Desteğiyle Koltuklara Gelenlerin, Esnafın Sorunlarıyla Yeterince İlgilenmediğini Söyledi.

Esnaf Odaları Esnafla İlgilenmiyor

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Trabzon Şube Başkanı Hasan Aydın, esnafın desteğiyle koltuklara gelenlerin, esnafın sorunlarıyla yeterince ilgilenmediğini söyledi.

ESDER, Trabzon'daki esnafın sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik olarak bir anket düzenledi. 13 ayrı bölgedeki her meslek grubunun yer aldığı anket sonuçları dernek başkanı Hasan Aydın tarafından kamuoyuna duyuruldu. 12 sorudan oluşan anket bin 500 esnaf arasında yapıldı.

ESDER Şube Başkanı Hasan Aydın, 'Ankette her meslek ve bölgeden esnaf ve sanatkarlarımızla görüşerek mevcut durumlarını, beklentilerini çok ciddi sağlıklı ve objektif bir biçimde ortaya koymuş bulunmaktayız. Sonuç olarak esnafımızın bugün ki hali yoğun bakımda koma halidir. Son 1 yıl içinde 2 bin 800 esnaf kepenk kapatmıştır.' dedi.

Anketin amacının sorumlu ve sorunlu taraflarını bir masa etrafında buluşturmak ve problemlerin çözümüne katkı sağlamak olduğunu dile getiren Aydın, 'Anketten çıkan sonuç esnaf ve sanatkarların sesidir.' dedi.

Anketin ilginç sonuçlarından birinin de esnaf odalarının kendilerine bağlı üyelerin sorunlarıyla yeteri derece kadar ilgilenmediğini ortaya koyduğunu ifade eden Aydın şöyle konuştu: 'Üyelerimize 'Kayıtlı olduğunuz odanın size yeterince destek olduğuna inanıyor musunuz? sorusuna esnafımızın yüzde 78'i hayır yanıtı vermiştir. Bu sonuç çok acı bir tabloyu ortaya koyuyor. Esnafımızın içler acısı haline bir de odaların ilgisizliği eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Esnafın desteğiyle koltuğa oturanlar, esnafın derdiyle ilgilenmemesi doğru bir yaklaşım değildir. O koltukta rahat edememelisiniz. Hem esnafın emanet ettiği koltuğa oturacaksınız, hemde onlarla ilgilenmeyeceksiniz. Bu esnafın durumun net fotoğrafını gösteriyor.'

Ankette sorulan sorular ve esnafın verdiği yanıtları şöyle:

Soru Evet(Yüzde) Hayır(yüzde)

1. İş hayatına yeni atılıyor olsaydınız esnaflığı tercih eder miydiniz? 48 52

2. Mevcut durumunuzdan memnun musunuz? 24 76

3. Kayıtlı olduğunuz odanın sizi yeterince desteklediğine inanıyor musunuz? 22 78

4. Süpermarketler sizi olumsuz etkiliyor mu? 24 76

5. Trabzonspor'un ligdeki durumu sizce esnafı etkiler mi? 70 30

6. Vergiler veya Bağkur primlerini düzenli olarak ödeyebiliyor musunuz? 27 73

7. Memur maaşlarına yapılacak ekstra zam sizi olumlu etkiledi mi? 69 31

8. Fındık Trabzon'un kalkınmasında sizce yeterince kullanılıyor mu? 34 66

9. Banka kredisi kullanıyor musunuz? 67 33

10. 2000 yılı öncesine göre vergi yükünüz arttı mı azaldı mı? 77 23

11. Sizce AB teşviklerinden Trabzon yeterince faydalandı mı? 11 89

12. Sizce Trabzon'un önünü açacak en önemli yatırım nedir? sorusuna yüzde 27 ile en yüksek oranda 'Büyük bir araba fabrikasının açılması' yanıtı verilirken ikinci sırada ise yüzde 21 ile 'Tren Yolu' yer aldı.

Kaynak: CHA