Esnaf Çalıştayı Yapıldı

Esnaf Çalıştayı Yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın gelinen noktada dünyanın en ileri şehirleriyle yarıştığını söyledi.

Esnaf Çalıştayı Yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın gelinen noktada dünyanın en ileri şehirleriyle yarıştığını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin, Antalya Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği (AESOB) işbirliğile bu yıl ikincisi düzenlediğe Esnaf Çalıştayı yapıldı.

Türel, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, belediye yönetimi olarak yol haritalarını esnafla belirlediklerini belirterek, bu tür toplantıları geleneksel hale geleceğini söyledi.

Esnafın, bir şehrin kültürü, kimliği ve ruhunun en önemli unsuru olduğunu dile getiren Türel, şunları kaydetti:

"Bir şehri, esnafı geliştirir. Esnaf şehre canlılık verir, ruh verir. Caddeler, dükkanlar, mağazalar, lokantalar kapalı olsa o şehir çöle döner. Bir şehirde turizm ve ticaret esnafların becerisi ile esnafların gayreti ile gelişir. Antalya geçmişte bir tarım şehriydi. Ticaret, 1990'lardan itibaren biraz da turizm ve şehrin gelişmesiyle birlikte canlandı. Fakat sonradan turizmde 'her şey dahil' sistemi geldi. Otellerimiz 5 yıldızlı oldu. Ben de ATSO başkanıydım. 2000 öncesinde diyordum ki oteller 5 yıldız ama çevre tek yıldız. Şimdi yaptıklarımızla artık turizmciler de bunu teyit ediyor. Antalyamız otelleri 5 yıldız ama çevremiz 3 yıldız hale geldi. Antalya'nın çevresini de 5 yıldız yapacağız. Bugün Kadınlar Plajı çok eleştirildi ama 5 yıldızlı bir tatil köyü gibi hizmet veriyor. Balık Çarşımız aynı şekilde. Fiyatlar, esnafın hizmet verdiği vatandaşın kesesine uygun. Aynısını Atatürk Parkı'nın içerisinde bir sosyal tesiste gerçekleştirdik. İşte Tünektepe, hem kaliteli hizmet hem de uygun fiyat. Böylelikle 5 yıldız kalitesini vatandaşın bütçesine uygun bir şekilde vermeye çalışıyoruz."

Türel, Antalya'nın hayata geçirilen projelerle artık eskiden özenilen dünya şehirlerinden farkı olmadığını belirterek, "Bugün Antalya her bakımdan dünyanın en ileri şehirleri ile adeta yarışıyor. Ben hep söylerdim, onlar koşuyor biz yaya kalamayız. Biz onları geçmek için depar atıyoruz artık." dedi.

Projeler hakkında bilgi veren Türel, Antalya'nın geleceğe daha güvenle ulaşması için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Çalıştay sonunda AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Türel'e plaket takdim ederek, esnafa verdiği destek dolasıyla teşekkür etti.

Çalıştaya esnaf oda başkanları ve belediye bürokratları da katıldı.