Haberler » Spor » Eskişehirspor Rüzgarı Amerika'da da Esecek - Spor

Eskişehirspor Rüzgarı Amerika'da da Esecek

Amerika'daki Eskişehirspor Taraftarları, 'Eskişehirspor Usa' İsimli Derneğin Kuruluşu İçin Biraraya Gelerek İlk Toplantılarını Yaptılar. Dernek, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray Taraftar Derneklerinden Sonra Amerika'da Kurulan Dördüncü Topluluk Olacak.

Eskişehirspor Rüzgarı Amerika'da da Esecek

Amerika'daki Eskişehirspor taraftarları, 'Eskişehirspor USA' isimli derneğin kuruluşu için biraraya gelerek ilk toplantılarını yaptılar. Dernek, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray taraftar derneklerinden sonra Amerika'da kurulan dördüncü topluluk olacak.


Türkiye'nin önde gelen futbol takımlarından olan Eskişehirspor, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki taraftarlarınca da unutulmadı. Amerika'da çeşitli meslek gruplarına mensup taraftarlar kırmızı - siyahlı takımın sevgisini gurbette yeni nesillere de aktarmak için bir dernek kurmak amacıyla biraraya geldiler.


Eskişehirspor USA Derneği, İrfan Takıl, Ercihan Özcan, İlker Altaygil, Atilla Nevruz, Kemal Kurun, Cesur İbrahim Aydoğan, Naci Tozer, Beşir Esen, Birol Suzer, Özgür Topyıldız, Hüsnü Aydoğdu ve İsmail Yıldırım tarafından kuruldu.


New York ve New Jersey'deki Eskişehirspor taraftarlarınca kurulan dernek geçtiğimiz günlerde yaptığı ikinci toplantısında geçici yönetim kurulunu da seçti ve resmi işlemler için önemli bir adım daha atmış oldu.


Eskişehirspor USA geçici yönetim kurulu şöyle oluştu;


Başkan: İrfan Takıl


Başkan Yardımcısı: Ercihan Özcan


Başkan Yardımcısı: Beşir Esen


Sekreter: Özgür Topyıldız


Sekreter Yardımcısı: Yasin Bascı


Muhasebe: Birol Suzer


Muhasebe: İsmail Yıldırım


Üye: İlker Altaygil


Üye: Cesur İbrahim Aydoğan


Üye: Necmi Posluk


Üye: Atilla Nevruz


Derneğe, Facebook üzerindeki Eskişehirspor USA sayfasından ya da kısa bir süre sonra faaliyete geçecek http://eskisehirsporusa.org sitesinden ulaşılabileceği bildirildi.


Eskişehirspor, 1965 yılında kuruldu ve aynı yıl lig şampiyonu olmayı başararak I. Lig'e çıktı. 1968-75 yılları arasında ligi 3 kez ikinci, 2 kez üçüncü, 2 kez de dördüncü bitirdi. 7 sezon boyunca dördüncü sıradan aşağı düşmedi. Lig tarihinde şampiyonluk kupası kucaklamış dört takım dışında 3 kez ikinci olma başarısı da gösterdi.


Anadolu futbolunun önünü açan takımın da Eskişehirspor olduğu belirtilirken, müzesinde bir Türkiye, bir Cumhurbaşkanlığı, üç de Başbakanlık Kupası bulunduğu açıklandı. Fethi Heper (2), Ömer Kaner (1) olmak üzere toplam üç kez de gol kralı çıkaran Eskişehirspor, 16 Eylül 1970 tarihinde İspanya'nın Sevilla takımını son 12 dakikada Fethi Heper'in attığı üç golle 3-1 yenerek UEFA Kupası'nda büyük bir başarıya imza atmıştı.


Kaynak: CHA

Manşet

Haberler