Eskişehir Tarımı Tarbil'le Modernleşecek

Eskişehir Tarımı Tarbil'le Modernleşecek

Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi kapsamında Eskişehir'de 13 adet tarım izleme istasyonu kurulacağı belirtildi

01.10.2013 17:48 | Son Güncelleme: 01.10.2013 17:48
Eskişehir Tarımı Tarbil'le Modernleşecek

Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) Projesi kapsamında ülke genelinde hizmet vermek üzere tarım izleme istasyon ağı kurulduğu ve Eskişehir'de de 13 adet istasyon kurulacağı bildirildi. 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) Projesi hakkında bilgi verildi. 

TARBİL'in, ülke genelinde kurulacak zirai ve meteorolojik istasyonlar vasıtasıyla, atmosferden toplanacak iklimsel parametrelerin, toprak sıcaklığı, nemi gibi topraktan alınacak verilerin, fenolojik gözlemlere yönelik görsel kayıtların sağlanacağı, çeşitli ürünler için, toprak- topografya-iklimsel veriler, verim ilişkisinin çıkarılacağı, ülkesel meteorolojik ağının kurulmasına katkı sağlanacağı, iklim değişikliği ve kuraklığın izlenmesinin gerçekleştirileceği, uydu görüntüleri ve yersel ölçümlerden (meteorolojik ve zirai istasyonlar) elde edilen verilerin işlenmesi suretiyle, "ulusal ürün rekolte tahmininin" yapılacağı tarım alanlarının ve yıllık ekim alanlarının belirleneceği bir proje olduğu kaydedildi.

Tarımsal gözlem istasyonlarının öncelikli olarak önder çiftçi olarak nitelendirilebilecek iyi tarım uygulamalarına önem veren çiftçilerin, yaygın ekimi yapılan ürünlerin bulunduğu parsellerde ve tercihen toplulaştırma alanlarında kurulduğuna değinilen açıklamada, arazi büyüklüğü ve entansif tarım yapılan yerlerde üniversiteler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı kuruluşların arazilerinde de kurulumun mümkün olduğu belirtildi.

Arazisinde istasyon kurulumu yapılan çiftçiye parselindeki tarımsal verileri izlemesi için uygulama yazılımları ile birlikte muvafakatname karşılığında tablet verildiğine dikkatin çekildiği açıklamada, iletişim masrafları dahil bu çiftçilerin kullanımına sunulan teçhizat ve hizmetlerin masraflarının Bakanlık tarafından karşılandığı anlatıldı. 

Bölge genelindeki istasyonlardan toplanan verilerin ayrıca uydu görüntüleriyle beraber TARBİL merkezinde değerlendirilerek diğer çiftçilere ilçe düzeyinde veri olarak internet üzerinden sunulacağı açıklandı.

 

-TARBİL temel bileşenleri

 

TARBİL temel bileşenlerinin, hasat öncesi ve hasat zamanı rekolte tahmini, parsel düzeyinde zirai ve coğrafi bilgi desteği, ürün/yer ve çeşit bazında mobil bilgi, hassas tarım için veri ve karar desteği sistemi, gübre ve kimyasal için e-reçete sistemi, adaptif zirai karar destek sistemi, tarım sigortalarında rasyonel risk belirleme, zirai erken uyarı sistemi, hakkaniyetli hasar belirleme ve ödeme, ulusal ve bölgesel arz-talep denge yönetimi, veri toplama ve işlemede alım ortaklığı ile ekonomik kazanımlar ve güvenilirlik olduğu vurgulandı. 

Açıklamada, TARBİL'in parsel bazında yüzde 40'a varan su tasarrufu/ortalama verim artışı, desteklemelerin hakkaniyetli yönetimi ile ihtiyaca uygun arz motivasyonu, gübre ve kimyasal kullanımında yüzde 20-35 tasarruf, zirai imkan ve faaliyetlerin sertifikasyonu ile finansman için teminatlandırılabilirlik, ulusal ve bölgesel planlamada çeşit-yetenek optimizasyonu ile genel üretim artışı, tahmin ve izleme sistemi ile depolama ve alım yönetiminde karar desteği gibi geri kazanımlarının olduğu aktarıldı. - Eskişehir

Kaynak: AA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title