Eskişehir: Prof. Dr. Bilgin Timuralp Emekli Oldu

Eskişehir: Prof. Dr. Bilgin Timuralp Emekli Oldu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (Esogü) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nın Kurucu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Timuralp, 67 Yaşında Emekli Oldu.

Eskişehir: Prof. Dr. Bilgin Timuralp Emekli Oldu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nın kurucu öğretim üyesi Prof. Dr. Bilgin Timuralp, 67 yaşında emekli oldu.

ESOGÜ Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, emekli olan Timuralp için 29 Kasım Çarşamba günü Meşelik Kampüsü'ndeki Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu'nda bir tören düzenlenecek. Törene, çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin de katılacağı bildirildi.

1939 yılında İzmir'de doğan Prof. Dr. Bilgin Timuralp, 1963 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İhtisas yaptıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne 1970 yılında kurucu öğretim görevlisi olarak atanan Timuralp, 1973 yılında doçent oldu. Yaptığı araştırmalar dolayısıyla 1976 senesinde TÜBİTAK tarafından 'Tıp Dalı Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (şimdi Osmangazi Üniversitesi'ne bağlı) kurucu öğretim üyesi olarak 1977 yılında göreve başladı. 1978 yılında Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Prof. Dr. Richard Sutton'un kardiyoloji kliniğinde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Bilgin Timuralp'in o sırada hazırladığı "Ekokardiyoloji" kitabı, alanında Türkiye'nin ilk kitabı kabul edildi. Ertesi yıl "Aort kapak hastalıkları" isimli monografisi ile profesörlüğe yükseltildi. Rektör, dekan vekillikleri, senatörlük ve 1982 yılına kadar Fen Fakültesi dekanlığı görevlerinde bulunan Timuralp, Türk Kardiyoloji Derneği'nde 3 dönem başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Bir çok kardiyoloji dergisinde danışmanlık ve TÜBİTAK Yaz Okulu kitaplarının editörlüğünü yaptı. Kuruculuğunu üstlendiği Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'nı geçen yıl devreden, evli ve 4 çocuk, 1 torun sahibi Prof. Dr. Bilgin Timuralp, 2000 yılında "Avrupa kardiyoloğu", 2001'de "Avrupa kardiyoloji fellowu" 2002 senesinde ise "Avrupa klinik hipertansiyon uzmanı" unvanlarını aldı.