Eskişehir: Garanti Bankası 60 Yaşında

Eskişehir: Garanti Bankası 60 Yaşında

Eskişehir: Garanti Bankası 60 Yaşında
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Garanti Bankası'nın Eskişehir'deki tarihi binası, Türkiye'nin 6 ayrı noktasındaki tarihi binalarıyla birlikte eş zamanlı olarak aydınlatıldı.

Garanti Bankası'nın Eskişehir'deki tarihi binası, Türkiye'nin 6 ayrı noktasındaki tarihi binalarıyla birlikte eş zamanlı olarak aydınlatıldı.

Garanti Bankası'nın 60. kuruluş yıldönümü; Eskişehir'de etkinliklerle kutlandı. Garanti Bankası Eskişehir Şubesi'nin aydınlatılması törenine, CHP Eskişehir Milletvekili Mehmet Ali Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erum, diğer banka yetkilileri, çalışanları, müşteriler ve çok sayıda davetli katıldı. Kokteyl ile başlayan program, konuşmalar ile devam etti. Garanti Bankası'nın 1946 yılında Ankara'da kurulduğunu hatırlatan Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erum, bankanın bugün 12 bini aşkın çalışanı, 450 şubesiyle hizmet verdiğini belirtti. Bankanın çalışmaları hakkında da bilgi veren Erum, "Garanti Bankası, bugün 60. gurur yılını kutluyor. Biz 60. yıla ışık yılı dedik. Çünkü, bizim için önemli olan toplumsal sorumluluğumuz ve buradaki ışığı, bilgiyi topluma yaymamız. Bunun için Garanti Bankası, 5 senedir Anadolu Sohbetleri'ni düzenliyor, müşterilerini bilgilendiriyor. Dolayısıyla biz de bu sorumluluk çerçevesinde, bunu sembolize edecek olan bu seramoniyi düzenledik. Bütün yıl boyunca bu kutlamalarımız devam edecek" dedi.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erum, bankanın Türkiye'nin 3. büyük özel bankası haline geldiğini anlatarak, "Garanti Bankası'nın 12 binin üzerinde çalışanı olmasından gurur duyuyoruz. Bunu arttırmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki senelerde 15-20 bin seviyelerine gelmeyi hedefliyoruz. 450 şubemiz var. Bunu da sene sonunda 500 şubeye getirmeyi hedefliyoruz. Açıkçası büyümeyi hedefliyoruz. Bunu da 6 milyonu aşan müşterimizle beraber yapmayı planlıyoruz. Bugün Garanti Bankası, her faaliyetin odağına müşteriyi koyan, teknolojiden vazgeçmeyen ve verimliliği esas alan çağdaş bir Türk bankası konumunda. Ancak, misyonumuzu yalnızca bankacılık olarak belirlemiyoruz. Bununla sınırlı tutmuyoruz. Garanti Bankası'nı çalışanlarımızı, müşterilerimizi, hissedarlarımızı ve tüm sosyal paylaşlarımızı içine alan büyük bir alile olarak düşünüyoruz. Ailemizin her açıdan birlikte büyümesini sağlamak için tüm bireylerin maddi ve düşünsel donanımlarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bunu sosyal sorumluluğumuzu da içine alacak şekilde mesleki sorumluluk alanı olarak tarif ediyoruz. Geleneksel bankacılık faaliyetlerimize ek olarak bilgi birikimimizi tüm ailemizle paylaşıyor ve zenginleştirmeye çalışıyoruz. 2002 yılından bu yana Garanti Anadolu Sohbetleri'ni gerçekleştiriyoruz. 34 toplantıyla toplam 11 bin kişiye ulaştık. Bütün bunları yapmaktaki amacımız, mümkün olan en çok sayıda insana bilgiyi götürebilmektir. Çünkü, birikimlerimizi paylaşarak ne kadar çok insanı aydınlatabilirsek, geleceği o kadar hızlı yakalayabiliriz diye düşünüyoruz. 60. yıl vesileyle geçmişe olduğu kadar geleceğe de ışık tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle yıldönümümüzün başlangıcını ışıkla sembolize etmek istedik. Bankamızın bu binada olduğu gibi 6 ilde 7 şubesinde tarihi binalarda faaliyet gösteriyoruz" diye konuştu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise, kendisinin Garanti Bankası'nın 1994-1995 yıllarında yönetim kurulu üyeliğini yaptığını açıklayarak, "Bu bina, bugünkü Garanti Bankası aslında Türkiye'nin ekonomi ve para tarihinde çok önemli bir kurumun değişiminin üstüne gelmiş ve onun İstanbul'daki tesisleriyle müze haline getirmiş, adeta Türkiye'nin bankacılık mektebi haline getirmiştir. Burası eski Osmanlı Bankası'dır. Osmanlı Bankası, Türkiye Cumhuriyeti kuruluncaya kadar koca bir imparatorluk olan Osmanlı'nın, ekonomi ve para işlerini idare ediyordu. Böyle bir banka olması sebebiyle rahmetli Ayhan Şahenk'in bütün ideali, o bankayı Türk olarak almaktı ve Türkleştirmekti. Ben yönetim kurulu üyeliğinde bulunduğum zaman 'verip parasını alacağım, Osmanlı Bankası'nı Türk bankası yapacağım, bu atalarımızdan bize söylenmemiş bir vasiyettir' derdi. Onu gerçekleştirdi, Osmanlı Bankası'nı aldı, sonra tarih ve müze haline getirerek, üstüne bugünkü gerçekten adına uygun bankamızı kurdu. Bunu genç kuşaklara hatırlatmak istedim" dedi.

Bankanın içinin bugünün koşullarına uygun hale getirilmesi ve dışının restorasyon ve muhafaza edilmesine gösterdikleri hassasiyetten dolayı Garanti Bankası yöneticilerine teşekkür eden Büyükerşen, "Aydınlatma fikirlerine de çok teşekkür ediyorum. Ama madem ki böyle tarihi eserleri, şehrin güzelliğine katkıda bulunmak için bina aydınlatıyorlar. Bizim de şurada bir Reşadiye camimiz var, Garanti Bankası onu aydınlatırsa teşekkürlerimi ayrıca sunacağım" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tüm davetliler bina dışına alınırken, tarihi binanın aydınlatılması Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erum, Başkan Büyükerşen ve Eskişehir Milletvekili Arıkan'ın butona birlikte basmasıyla gerçekleştirildi. Aydınlatmanın ardından şampanya patlatılarak davetlilere ikram edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title