Eskişehir: Eskişehir'de Yapılan 4. Eğitim Kurultayı Sona Erdi

Eskişehir: Eskişehir'de Yapılan 4. Eğitim Kurultayı Sona Erdi

Eskişehir Eğitim Kurultayı Başkanı Prof. Dr. Esmahan Ağaoğlu, Namus ve Töre Uğruna İşlenen Cinayetlerle İlgili Türk Ceza Kanunu'nda (Tck) Yapılan Değişiklerin Kırsal Kesim Tarafından Bilinmediğini Söyledi.

Eskişehir: Eskişehir'de Yapılan 4. Eğitim Kurultayı Sona Erdi

Eskişehir Eğitim Kurultayı Başkanı Prof. Dr. Esmahan Ağaoğlu, namus ve töre uğruna işlenen cinayetlerle ilgili Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılan değişiklerin kırsal kesim tarafından bilinmediğini söyledi.

31 Ekim-2 Kasım 2006 tarihleri arasında Eskişehir'de başlayan 4. Eğitim Kurultayı, yapılan Değerlendirme Toplantısı ile sona erdi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer, Vali Kadir Çalışıcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli ve 61 ilin vali eşleri ve yetkililer katıldı.

4. Eğıtim Kurultayı sonuç bildirgesini açıklayan Eğitim Kurultayı Başkanı Prof. Dr. Esmahan Ağaoğlu, çoğunluğu kadın 7 milyonu aşkın okumaz-yazmaza sahip olan Türkiye'nin bu rakamlarla benzer sosyo-ekonomik gelişmişlik göstergelerine sahip bir çok ülkeden gerisinde olduğu söyledi. Prof. Dr. Ağaoğlu, "Özellikle geleceğimiz olan çocukların yetiştirilmesinde ve eğitim gereksinmelerinin karşılanmasında önemli etkiye sahip olan kadınların okuma-yazma bilmemesi, kendi kişisel gelişmeleri kadar toplumsal gelişimi de olumsuz yönde etkilemektedir" dedi.

Kadınların sürekli yararlanabileceği, her konuda çağdaş eğitim yaklaşımlarının uygulanabileceği toplum eğitim merkezlerinin sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler tarafından mutlaka oluşturulması gerektiğini savunan Ağaoğlu, "Namus ve töre uğruna işlenen cinayetlerin toplum tarafından başkalarının sorunu olarak değerlendirilmesi, ötekileştirilmesiyle yasaların caydırıcılığı dikkate alındığında, TCK'daki değişiklikler kırsal kesimde yeterince bilinmemektedir" diye konuştu.

Törende, Semra Sezer'e, Vali Kadir Çalışıcı tarafından bir yağlı boya resim tablosu hediye edildi. Kurultaya katılanlar Semra Sezer ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Sezer, geniş güvenlik önlemleri altında karayolu ile Ankara'ya döndü.