Eskişehir: Eskişehir'de Tramvayda Turnike Dönemi Başladı

Eskişehir: Eskişehir'de Tramvayda Turnike Dönemi Başladı

Eskişehir'de, Tramvaylara Biniş ve İnişlerin Daha Hızlı ve Yoğunluk Yaşanmadan Gerçekleştirilebilmesi Maksadıyla Duraklara Turnike Sistemi Konulduğu Bildirildi.

Eskişehir: Eskişehir'de Tramvayda Turnike Dönemi Başladı

Eskişehir'de, tramvaylara biniş ve inişlerin daha hızlı ve yoğunluk yaşanmadan gerçekleştirilebilmesi maksadıyla duraklara turnike sistemi konulduğu bildirildi.

Pilot nokta olarak belirlenen Çarşı Durağı'nda uygulamaya geçilen sistem ile vatandaşlar, biletlerini ya da kartlarını, araç kapılarındaki valitadatörler yerine durak girişlerine yerleştirilen turnikelere okutuyor. Yeni sistem ile evvelce araç kapılarında bulunan elektronik bilet okuma cihazları durak giriş, çıkışları ile bazı duraklarda orta alanda da bulunan turnikelere yerleştirildi. Yeni sistem ile tramvay durağa yanaştığında, durakta bulunanlar biletlerini durak girişindeki turnikelere okutmuş olduğundan, araç kapılarında bilet okutmak için beklemek zorunda kalmayacak.

Kademeli olarak mevcut durakların tamamında turnikeli sisteme geçileceğini belirten ESTRAM Genel Müdürü Erhan Enbatan, "Turnike sistemi sayesinde araçlara biniş ve inişler daha hızlı gerçekleşecek. Vatandaşlarımızın kartlarını turnikelere nasıl okutacakları konusunda endişelenmelerine gerek yok, duraklarda turnike giriş ve çıkış noktalarında bekleyen güvenlik görevlisi arkadaşlarımız, kendilerine her konuda yardımcı olacaklardır" dedi.

Kaynak: İHA