Eskişehir'de Tarihi Eser Operasyonu
Haberler » Güncel » Haber

Eskişehir'de Tarihi Eser Operasyonu

Evinin bahçesini ve ahırını kazıp tarihi mezar taşları, kandiller ve mühürler çıkaran 50 yaşındaki Turan E. ile arkadaşı 44 yaşındaki Akın T. jandarma ekipleri tarafından yakalandı.

Eskişehir'de Tarihi Eser Operasyonu

Eskişehir'in Alpu ilçesine bağlı Bozan beldesinde evinin bahçesini ve ahırını kazıp tarihi mezar taşları, kandiller ve mühürler çıkaran 50 yaşındaki Turan E. ile arkadaşı 44 yaşındaki Akın T. jandarma ekipleri tarafından yakalandı.

Bir ihbarı değerlendiren Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Bozan beldesi Atatürk Mahallesi'nde oturan Turan E'nin oturduğu eve baskın düzenledi. Yapılan aramalarda evin bahçe ve ahırında 3 ayrı kazılmış çukur ile bunlara bağlı tüneller bulundu.

Ekipler çukur içerisinde ve bahçede saklı halde aralarında Roma ve Bizans dönemlerine ait oldukları belirtilen 3 adet mezar taşı, 2 adet adak stelleri, 2 adet paye, Roma yazıtlı 1 adet künk pişmiş seramik, 5 adet testi, 2 adet sütun başı, 1adet testicik, 3 adet kandil, gözyaşı şişeleri ve mühürler olmak üzere yaklaşık 100 adet tarihi eser ele geçirildi. Tünel ve çukurların içerisine elektrik tesisatının çekili ve sandalyelerin konulmuş olması dikkat çekti.

Ev sahibi Turan E. ile izinsiz yaptıkları kazıda kendisine yardım ettiği öne sürülen arkadaşı Akın T. gözaltına alındı.

Ev sahibi Turan E. jandarmalara, yaklaşık bir yıl önce evlerine Ankara'dan tanımadığı kişilerin geldiğini söyleyerek "Evimizin bahçesinde Bizans ve Roma dönemine ait mezar ile kilisenin olduğunu söylediler. Bununla ilgili de bir harita verdiler. Daha sonra bahçe ve ahırı kazmaya başladık. Kazı sırasında tarihi eserler bulduk. Çıkardığımız eserlerin hangi döneme ait olduğunu tespit etmek için de tarihi eserlerle ilgili kitaplar alıp okuduk." dedi.

Jandarma komutanlığı yetkilileri ele geçirilen tarihi eserler, kilise ve mezarlık krokilerinin Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi 'ne teslim edildiğini, 2 şüphelinin sorgulamalarının tamamlanmasından sonra adliyeye sevk edileceğini bildirdi.