Eskişehir'de Kısa Kısa - Haberler
Haberi Paylaş

Eskişehir'de Kısa Kısa

AA - Haberler | Yerel
Eskişehir'de Kısa Kısa

Tepebaşı Belediyesi, bölgede gerçekleştirdiği geri dönüşüm çalışmalarıyla geleceğe yönelik çevre bilinci oluşturuyor.

Tepebaşı Belediyesi, bölgede gerçekleştirdiği geri dönüşüm çalışmalarıyla geleceğe yönelik çevre bilinci oluşturuyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 2011 temmuz-aralık ayları içinde hizmete alınan konut sayısının 17 bin 447, nüfus sayısının 37 bin 505 kişi olduğu belirtildi.

2010 yılı ocak ayından bu yana hizmete alınan konut sayısı toplamda 116 bin 115 konut ve 262 bin 391 kişiye ulaştığı ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Tepebaşı Belediyesi'nin başlattığı geri dönüşüm atağı 2012 yılında da devam edecek. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında apartmanlar için dayanıklı mukavvadan hazırlanan geri dönüşüm kutuları, iş yerlerinin yoğun olduğu caddelere kumbara ve toplama birimlerinin yerleştirilmesinin ardından özellikle geri dönüşüm kutularının binanın içinde bulundurularak sokak toplayıcılarından kaynaklanan izinsiz toplamalar önlenmeye çalışılıyor. Mahallelerde geri dönüşüm eğitimi vermek amacıyla üniversite mezunu gençlerden oluşan 8 kişilik eğitim ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Bu eğitimler kapsamında bütün haneler tek tek dolaşılarak geri dönüşüm uygulaması hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca broşür ve afişlerle bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Okullarda temmuz-aralık 2011'de 10 okuldan 798 öğrenci ve 100 veliye geri dönüşüm eğitimi verildi."

-Tepebaşı Belediyesi Beldeevi kursları devam ediyor

(fotoğraflı)

Tepebaşı Belediyesi beldeevlerinin 2011-2012 eğitim-öğretim dönemi kursları devam ediyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kurslarda eğitim gören yaklaşık 100 kursiyer, meslek edindirme, eğitim, hobi ve spor olmak üzere 4 dalda istihdam odaklı eğitim alıyor.

Tunalı Aydıntürk, Fevziçakmak, Yeşiltepe-Şirintepe, Zincirlikuyu, Çamlıca, Mustafa Kemal Paşa, Tepebaşı, Batıkent, Çukurhisar, Ertuğrulgazi, Aşağı Söğütönü beldeevleri, özellikle ev kadınlarına sağladığı meslek edindirme kurslarıyla ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Ücretsiz olarak verilen kurslara katılan kursiyerler, eğitimlerinin sonunda, bazı branşlarda, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika almaya hak kazanacak.

-Atlıhan hediyelik eşyada ilk durak oldu

(fotoğraflı)

Tarihi Odunpazarı bölgesindeki Atlıhan El Sanatları Çarşısı hediyelik eşyada ilk durak haline geldi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, lületaşından cam işlemeciliğine, ahşap oyuncaklardan Sorkun Çömleği'ne, hat sanatından çini işlemeciliğine kadar birçok sanat dalında üretilen önemli ürünlere ev sahipliği yapan Atlıhan, Eskişehir'in cazibe merkezi haline geldi.

Yerli ve yabancı turistlerin çeşitli hediyelik eşyaları satın alabildikleri Atlıhan El Sanatları Çarşısı, ekonomik anlamda da esnafın yüzünü güldürüyor.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir ve bölgeye özgü hediyelik eşyalarla da bölgenin ve şehrin tanınmışlık potansiyelini de arttırıyor.

- ESKİŞEHİR

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500