Eskişehir'de Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi Açıldı

Eskişehir'de Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi Açıldı

Eskişehir Sağlık Müdürü Uz

Eskişehir'de Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi Açıldı

Eskişehir Sağlık Müdürü Uz. Dr. Hüseyin Fidan, gençlerin ergenlik dönemini daha rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamak ve onları yardımcı olmak için 'Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi'ni hizmete açtıkların bildirdi.

Fidan, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 10-19 yaş grubunun 'adolesan yaş grubu', 15-24 yaş grubu ise 'genç grubu' olarak tanımlandığını belirterek, adolesan ve gençlik dönemlerine ait yaşların kesişmesi nedeniyle de 10-24 yaş grubunun 'genç insanlar' olarak değerlendirildiğini bildirdi.

Çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak kabul edilen gençlik döneminde fiziksel, psikolojik, sosyal, bilişsel ve ekonomik değişimler yaşandığını ifade eden Fidan, şunları kaydetti:

'Ergenlik dönemi genellikle kızlarda 10-12 yaşlarda, erkeklerde ise 11-14 yaşları arasında başlamaktadır. Bu dönemde, yaşamın ilk 10 yıllık dönemindeki kadar hızlı büyüme ve gelişme süreci yaşanmaktadır. Bu yaş döneminde, adolesan ve gençler, zararlı maddelerle karşılaşır, ilk cinsel deneyimlerini yaşar ve arkadaş grupları kurarlar. Pek çok konuda ilk deneyimlerini en sağlıklı biçimde edinmesi, sağlığa zararlı davranışlar geliştirmemesi, olumlu sosyal ilişkiler kurarak psikososyal gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için yardıma gereksinimi vardır. Gençlerimizin ergenlik dönemini rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamak ve onlara yardımcı olmak için 'Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi'ni hizmete açtık. Hoşnudiye Mahallesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesinde bulunan merkezimiz Dr. İlknur Tosun'un sorumluluğunda hizmetlerini sürdürüyor.'

(DA-TAR-İRE) - ESKİŞEHİR