Eskişehir'de 3. Kobi'ler ve Bilişim Zirvesi

Eskişehir'de 3. Kobi'ler ve Bilişim Zirvesi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bilişim Teknolojisi Sayesinde Devletten İhale Alan Yeşil Kartlı Bir Adamın Bile Ortaya Çıkarıldığını Söyledi.

Eskişehir'de 3. Kobi'ler ve Bilişim Zirvesi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bilişim teknolojisi sayesinde devletten ihale alan yeşil kartlı bir adamın bile ortaya çıkarıldığını söyledi.

Eskişehir'de düzenlenen '3. KOBİ'ler ve Bilişim Zirvesi'nde konuşan Bakan Unakıtan, bilişim sektöründen istifade etmeyen hiç bir kuruluşun gelişemeyeceğini söyledi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hizmete sundukları Vedok Sistemi ile mükelleflerin oturdukları yerden bilgisayar aracılığıyla beyannamelerini verebildiklerini belirterek, "Eskiden millet, vergi dairesi önünde kuyruklarda fenalıklar geçiriyordu, bayılanlar oluyordu. Son gün herkes geldiği için bizim memurlardan da bayılanlar, hastaneye

kaldırılanlar oluyordu. Şimdi öyle bir şey yok. Herkes düğmeye basıyor, parayı ödüyor, beyannamesini gönderiyor. Bu fevkalade iyi. İyi olmayan tarafı, mükelleflerin bütün numaraları ortaya çıkmaya başladı. Kim numara, yamukluk yapmış, vergi kaçırmış çıktı" dedi.

Yeşil kart sahipleri ile ilgili inceleme başlattıklarını anlatan Unakıtan, "Aman Allah'ım neler çıktı? Yeşil kartlı, parası olmadığı için devlet bakıyor sanıyorsun. Acaba öyle mi? Bir kontrol ettiğinde adamın dükkanı, işyeri var. Arabası 2005-2006 model. Devletten ihale almış adam, yeşil kartlı. Bunların hepsi dökülüyor. Bunları da açıklayacağız. Bunun ortaya çıkmasının sebebi, bilişimin bize sağladığı kolaylıklardır. Ülke olarak muhakkak surette 7'den 70'e bilişim teknolojilerini kullanmamız icap

ediyor" diye konuştu.

Bakan Kemal Unakıtan, artık köyde muhtarların internetten 'google'a girip, en çok süt veren ineklerin hangisi olduğunu araştırdıklarını öğrendiğini ve buna çok sevindiğini ifade etti. Unakıtan, Eskişehir'in yazılım üssü olacağını sözlerine ekledi.

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Turhan Menteş, Şube Başkanı Uğur Akkuş'un da birer konuşma yaptığı zirveye, Ulaştırma eski bakanı Binali Yıldırım da, Erzincan'ın Kemah ilçesinden videokonferans yöntemiyle katıldı.

(OÖ-MŞ-OK-Y)

Kaynak: İHA