Eskişehir: BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Kabulünün Yıldönümü

Eskişehir: BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Kabulünün Yıldönümü

Eskişehir'de, Birleşmiş Milletler (BM) Tarafından Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Kabulünün 27. Yıldönümü Kutlandı.

Eskişehir: BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Kabulünün Yıldönümü

Eskişehir'de, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabulünün 27. yıldönümü kutlandı.

Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından sözleşmenin BM tarafından kabulünün yıldönümü sebebiyle Tepebaşı Belediyesi Tunalı Beldeevi'nde düzenlenen programda, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yuvalarda kalan çocuklarla çeşitli okullarda eğitim gören öğrencilere yemek ikram edildi. Ardından çocuklara yönelik tiyatro gösterisi tertiplendi ve tüm miniklere, 'Benim Haklarım' adlı kitap hediye edildi.

Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Mürüvvet Beyaz, 20 Kasım 1989 tarihinde BM tarafından çocuk haklarına dair sözleşmenin kabul edilerek imzaya açıldığını ve tüm dünya ülkeleri tarafından imzalandığını hatırlatarak, "Türkiye, 1995 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu sözleşmeyi kabul ederek onayladı. Çocuk Hakları Sözleşmesi, Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde benimsenen tüm ilkeler temel alınarak, tüm dünya çocuklarının, tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi, mutluluk, sevgi ve anlayış havasının hakim olduğu bir aile ortamında yetişmesi, toplum içindeki bireysel ve toplumsal hayatlarını sürdürebilmeleri için her yönüyle hazırlanmaları, barış, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesi gibi hususların gerekliliği sebebiyle kabul edildi" dedi.

Programa, Eskişehir Baro Başkanı Yusuf Yıldırım, Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Süzer, Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu'nun eşi Ayten Sarıoğlu, Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri katıldı.