Eskişehir: Aü'de İletişim Sempozyumu Yapılacak

Eskişehir: Aü'de İletişim Sempozyumu Yapılacak

İletişim bilimcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan "Uluslararası İletişim Sempozyumu", Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nin ev sahipliğinde 14-16 Haziran günleri arasında yapılacak.

Eskişehir: Aü'de İletişim Sempozyumu Yapılacak

İletişim bilimcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan "Uluslararası İletişim Sempozyumu", Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nin ev sahipliğinde 14-16 Haziran günleri arasında yapılacak.

4 yıldır Anadolu Üniversitesi, University of Texas at Austin ve İstanbul Üniversitesi'nin birlikte organize ettiği ve bu sene Anadolu Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Eskişehir'de gerçekleştirilecek sempozyuma, iletişim bilimi alanında tanınmış isimler konuşmacı olarak katılacak. Sempozyuma, Türkiye'nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve İsveç'ten iletişim bilimciler katılacak. Geçen yıl hayatını kaybeden belgesel fotoğrafçı Yard. Doç. Merter Oral'ın da anılacağı sempozyumda, 35 ayrı bildiri sunulacak. Bu yılki sempozyumun ana destekçisinin ise, TÜBİTAK olduğu bildirildi. Uluslararası habercilik ve medya alanında uzman isimlerden, dünyanın bir çok üniversitesinde çalışmalarda bulunmuş olan University of North Carolina Öğretim Üyesi Prof. Dr. Robert Stevenson, bu yılki sempozyumun ilk oturumunu yönetecek. Stevenson, medya etkilerine yönelik yeni kanaatler üzerine bir konuşma yapacak. Anadolu Üniversitesi yayınları arasından Türkçe'ye çevrilmiş olan Kitle İletişim Kuramları ve Araştırmaları Kitabı'nın yazarlarından Prof. Dr. Werner Severin de, sempozyumda medya araştırmalarında yeni yaklaşımlar üzerine bir konuşma yapacak. Sempozyumda sunulacak bildirilerin konuları arasında, Avrupa medyasında Türkiye imajı, İspanya'da medya ve Kosova Savaşı, İspanya basınında Türkiye, gündem belirleme araştırmalarında yeni yaklaşımlar, Fransa ve İngiltere'de basının kamu gündemini belirleme etkisi, haberlerde çerçeveleme, İspanya ve İsveç'te seçim haberlerinin çerçevelenmesi yer alıyor. Ayrıca, İletişim Sempozyumu'nda bir oturum da web dünyasına ayrıldı. İnternet, web sayfalarının tasarımı ve on-line iletişim konusunda beşten fazla bildiri sunulacak. Sempozyumda halkla ilişkiler ve reklamcılık konusu iki ayrı oturumda ele alınacak. Türkiye'deki reklamlar, reklam içerikleri, izleyenler tarafından algılanış biçimi ve etik sorunlar masaya yatırılacak.

Uluslararası İletişim Sempozyumu'nda üç ayrı oturumunda ise, müzik, televizyon ve sinema konularındaki bildiriler tartışılacak. Türkiye'de çokça konuşulan 'Kurtlar Vadisi' dizisi bir bildiride ele alınacak. Michael Moore'un ödüllü filmi "Fahrenehit 9/11" bir bildiri ile popüler kültür açısından yorumlanacak. Yeşilçam'dan gelen mektup olarak nitelenen "Gönderilmemiş Mektuplar" ise, bir başka bildiride yorumlanacak. Kral TV'de yayımlanan müzik klipleri de ayrı bir bildiride incelenecek. "Televizyon dizilerindeki erkek ve kadın cinsiyetinin sunumu", "gizemli hayatları konu alan yapımlar" ve bunlardaki dini vurgular, "İslami sanatlar" ve "Türk melodramları" dikkati çeken diğer bildiri konuları.

Dili İngilizce olan sempozyum hakkında "http://cim.anadolu.edu.tr." internet adresinden daha detaylı bilgi alınabileceği ve sunulacak bildirilerin özetlerine ulaşılabileceği açıklandı. 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılması planlanan beşinci sempozyuma ise, Indiana Üniversitesi'nin ev sahipliği yapmasının beklendiği kaydedildi.