Eskişehir: 12. Uluslararası Eskişehir Festivali Başladı

Eskişehir: 12. Uluslararası Eskişehir Festivali Başladı

Uluslararası Eskişehir Festivali, 12. Kez Sanatseverlerle Buluştu.

Eskişehir: 12. Uluslararası Eskişehir Festivali Başladı

Uluslararası Eskişehir Festivali, 12. kez sanatseverlerle buluştu.

Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı ile Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen 12. Uluslararası Eskişehir Festivali, Anadolu Üniversitesi Spor Salonu'nda Finlandiyalı konuk Şef Jari Hiekkapelto yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın açılış konseriyle başladı. Orkestra, ayrıca konserde piyano sanatçısı Özgür Tuncel ile birlikte Ulvi Cemal Erken'in piyona konçertosunu seslendirdi.

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli, çok sayıda yetkili, sanatçı ile davetlinin katıldığı festivalin açılışında konuşan Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı Başkanı Yavuz Zeytinoğlu, 11 yıl önce bir rüya olarak başlayan festivalin bugünlere geldiğini belirtti. Zeytinoğlu, "11 yılda bini yabancı 4 bin sanatçı Eskişehir'e geldi. 126 bin Eskişehirli festivali izledi. Şuanda festival biletlerin yüzde 75'i satılmış durumda. En büyük sponsorumuz, Eskişehir halkıdır. Bu destek olmasaydı, festival parayla, pulla, zorlamayla yapılamazdı. Eskişehir Cumhuriyetin aydınlık yüzüdür. Bunun bir Anadolu kentinde olup olmayacağını tartışanlar, bugün kente iki senfoni orkestrasının çalıştığını göreceklerdir. Üstelik Eskişehir Festivali, 5 yıldır konuk ülke ağırlıyor. Bu yılki konuk ülke Finlandiya'dır" dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise, Anadolu bozkırında yer alan Eskişehir'de sanat salonlarının dolmaya başladığını ifade ederek, Eskişehir'in Anadolu'nun sanat yıldızı olarak parlayacağını kaydetti. Eskişehirliler'in sanat ve kültür salonlarını doldurduklarını vurgulayan Büyükerşen, "Vatandaş, bu tür etkinliklere çok önem veriyor. Eskişehir, kendi orkestrasına ve sanat merkezlerine sahip, ender Anadolu kentlerinden biridir. Gelecek yıllarda biri açık, biri kapalı olmak üzere iki festival sarayı inşa edeceğiz" diye konuştu.

Finlandiya'nın konuk ülke olduğu 12. Uluslararası Eskişehir Festivali, 300'e yakın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla 6 klasik müzik, 2 rock, 1 caz konseri, 2 kukla gösterisi, yetişkinler için 4, çocuklar için 2 tiyatro oyunu, 3 sergi ve 4 atölye çalışmasıyla 12 Kasım tarihine kadar sürecek.

Kaynak: İHA