Eskinazi: İstikrarı Sadece Yabancı Sermaye ve Yurtdışı Borçlanmaya Bağlamak Yanlış

İzmir Ticaret Odası (İzto) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Jak Eskinazi, Ekonominin İstikrarını, Sadece Yabancı Sermaye Girişine ve Yurtdışı Borçlanmaya Bağlamanın Yanlış Olduğunu Söyledi.

Eskinazi: İstikrarı Sadece Yabancı Sermaye ve Yurtdışı Borçlanmaya Bağlamak Yanlış

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Jak Eskinazi, ekonominin istikrarını, sadece yabancı sermaye girişine ve yurtdışı borçlanmaya bağlamanın yanlış olduğunu söyledi.

Eskinazi, İZTO Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin yıllardır büyük miktarda döviz açığı verdiğine dikkat çekti. Türkiye'nin yönelmesi gereken alanın ihracat, turizm ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı olduğunu ifade eden Jak Eskinazi, amacın ihracata destek vermek, sıfırdan yatırım yapan yabancı ve yüksek gelirli turist profilini ülkeye çekmek olduğunu aktardı.

İhracattaki daralmanın halen sert bir şekilde sürdüğünü belirten Eskinazi, 1-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ihracatın 5.5 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti. Eskinazi, düşüşün 2008'in aynı dönemine göre yüzde 26,5 olduğunu ifade etti. Hükümetin üretim ve istihdamı kalıcı olarak artırabilecek teşvik paketine de değinen Eskinazi, paketin henüz onaylanmadığını hatırlatarak, "Birbirine çok yakın illerin farklı sınıflandırmalarda yer alması, sanayi tesislerinin yer değiştirmesine yol açabilir." dedi. (CİHAN)

Kaynak: CHA