Eski Zaman Gazetesi Muhabiri Avukata Fetö Davası

Eski Zaman Gazetesi Muhabiri Avukata Fetö Davası

12.12.2017 12:11 | Son Güncelleme: 12.12.2017 12:11
Eski Zaman Gazetesi Muhabiri Avukata Fetö Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan Zaman gazetesinde bir dönem muhabir olan daha sonra avukatlık yapan, aynı zaman da ByLock kullanıcısı olduğu belirlenen Kadir Kökten hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle...

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan Zaman gazetesinde bir dönem muhabir olan daha sonra avukatlık yapan, aynı zaman da ByLock kullanıcısı olduğu belirlenen Kadir Kökten hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheli Kadir Kökten hakkında iddianame hazırlandı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Kökten'in örgüte müzahir olduğu gerekçesiyle kayyum atanan ve daha sonra kapatılan Zaman gazetesi ile Aksiyon dergisinde bir dönem muhabirlik yaptığı belirtilerek, buna ilişkin haberlerin görsellerine yer verildi.

İddianamede, şüpheli Kökten'in muhabirlik yaptığı dönemde Ergenekon ve Balyoz davalarını, FETO¨/PDY'nin amac¸ları dogˆrultusunda manipu¨le etme eylemlerine katıldığı kaydedildi.

Şüpheli Kökten'in sosyal medyadaki hesapları üzerinden örgu¨te mu¨nhasır oldugˆu bilinen ANAFEN dershanesi ile Kimse Yok mu Dernegˆini savunan ve dershanelerin kapatılmasını eleştiren çok sayıda paylas¸ımda bulundugˆu bildirilen iddianamede, Kökten'in ifadelerine yer verildi.

Kökten ifadesinde, 2012 yılında avukatlık stajını, FETÖ'den yargılanan sanık avukat Hasan Günaydın'ın yanında yaptıgˆını daha sonrasında sırasıyla 2012-2013'te Zaman gazetesi hukuk biriminde, 2013 ile 2015 yılları arasında Aksiyon hukuk bu¨rosunda c¸alıs¸tıgˆını anlattı. Ayrıca 2009 yılında I·stanbul Hukuk Faku¨ltesi'nde o¨gˆrenciyken staj do¨nemine kadar Zaman gazetesinde adliye muhabirligˆi yaptığını belirten Kökten, 2015 yılında yaklas¸ık 6 aylık zaman diliminde de örgüte müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan Millet gazetesinde hafta da bir ko¨s¸e yazarlıgˆı yaptıgˆını kaydetti.

Şüpheli Kökten ifadesinde, örgütle hiçbir bağının bulunmadığını, örgüt elebaşısı Gülen ile hiç görüşmediği gibi özellikle takip etmedigˆini, haber sitelerinde ya da televizyonda denk gelirse go¨rdu¨gˆu¨nu¨, o¨rgu¨te mu¨zahir Zaman, Sızıntı, Aksiyon gibi yayın organlarında herhangi bir aboneligˆinin so¨z konusu olmadıgˆını iddia etti.

İddianamede, şu¨pheli hakkında yapılan aras¸tırmada, adına kayıtlı telefon numarası ile 11 Ağustos 2014 tarihinden itibaren FETO¨'nün gizli haberleşme programı olan ByLock'u kullandığının tespit edildiği ve söz konusu programa 347 kez giriş yaptığı belirtildi.

S¸u¨phelinin KHK ile kapatılan Feza Gazetecilik isimli iş yerinde SGK kaydının bulundugˆu ifade edilen iddianamede, şüphelinin kardes¸i ile eşinin örgüt talimatı sonrasında Bank Asya'daki hesaplarına para yatırdıkları, yine örgüt u¨yesi oldukları gerekc¸esiyle go¨zaltına alınan ve tutuklanan kis¸ilerle irtibat sagˆladığı anlatıldı.

İddianamede, bu nedenlerle sanığın atılı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediği gerekçesiyle 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Eski Zaman Gazetesi Muhabiri Avukata Fetö Davası - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.9.2020 09:29:09. #1.14#
title