Eski Yardımcısından Trump'ı Zora Sokan İddia: Irkçılık Yapıyordu

Eski Yardımcısından Trump'ı Zora Sokan İddia: Irkçılık Yapıyordu

Şu sıralar Türkiye'ye yönelik tutumu dikkatleri üzerine çeken ABD Başkanı Donald Trump'ın eski yardımcısının kaleme aldığı kitap Amerika'da büyük bir tartışma başlattı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski yardımcısı Omarosa Newman, Beyaz Saray günlerini anlattığı yeni kitabında Trump'ı "ırkçı" olmaklasuçladı; Trump ise iddiaları yalanladı.

Amerikan kamuoyunda tartışma yaratan ve 14 Ağustos'ta piyasaya çıkacakolan "Dengesiz" (Unhinged) adlı kitabın bazı bölümleri medyaya yansıdı. Beyaz Saray'daki günlerini anlattığı kitabında Trump'ı "ırkçı" olaraktasvir eden Newman, Trump'ın çalışma yöntemlerine ve yaklaşımlarına da güçlüeleştiriler getiriyor.

"ZENCİ" İFADESİNİ KULLANIYORDU

Newman, kitabında, daha önce uzun yıllar Trump'ın sunduğu "Çırak" adlıprogramda yarışmacısı olduğunu ve burada iken Trump'ın Afro-Amerikalılar için"zenci" ifadesini birçok kez kullandığını gördüğünü belirtti.

SİNİRDEN KAĞIT ÇİĞNİYORMUŞ

Newman ayrıca, Beyaz Saray'da Trump'ın danışmanlarından KellyanneConway'in yarı Filipinli kocası için de birçok kez ırkçı ifadeleri açıktan dilegetirdiğini ifade etti. Trump'ın "akli dengesinin kötüye gittiğini" iddia eden Newman, birtoplantıda Trump'ı sinirden kağıt çiğnerken gördüğünü ileri sürdü.

Newman kitabında ayrıca, Aralık 2017'de görevine son verildikten sonraTrump hakkında konuşmaması için kendisine "sus payı" olarak aylık 15 bin dolarönerildiğini, ancak kendisinin bu teklifi geri çevirdiğini iddia etti.

TRUMP'TAN NEYMAN'A TEPKİ

Söz konusu kitaba kısa süre içinde tepki gösteren Trump ise Newmaniçin "ayak takımı" ifadesini kullandı. Newman'ı yalan söylemekle suçlayan Trump, kitapta anlatılanlarıngerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Trump Beyaz Sarayında az sayıdaki Afro-Amerikalılardan biri olanNewman, Trump'ın seçim kampanyasında görev almış ve seçilmesinin ardından BeyazSaray'da da Trump'ın yardımcıları arasında kendine yer bulmuştu.