Eski Milli Güreşçi Tayfur İzmir'de Toprağa Verildi

Türk Güreşinin Ölümsüz İsimlerinden Muhlis Tayfur (86), İzmir'de Son Yolculuğuna Uğurlandı. 1947 Avrupa Şampiyonası ve 1948 Londra Olimpiyatları İkincisi Olan Tayfur'un Cenaze Törenine, Spor Dünyasının Önemli İsimleri Katıldı. Başarılı Sporculuğu Kadar Türk Güreşine Kazandırdığı Genç Yeteneklerle de Unutulmaz Hizmetler Yapan Tayfur, Ardında Sayısız Madalya ve Kupalar Bıraktı.

Eski Milli Güreşçi Tayfur İzmir'de Toprağa Verildi

Türk güreşinin ölümsüz isimlerinden Muhlis Tayfur (86), İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı. 1947 Avrupa Şampiyonası ve 1948 Londra Olimpiyatları ikincisi olan Tayfur'un cenaze törenine, spor dünyasının önemli isimleri katıldı. Başarılı sporculuğu kadar Türk güreşine kazandırdığı genç yeteneklerle de unutulmaz hizmetler yapan Tayfur, ardında sayısız madalya ve kupalar bıraktı.

Erzurum'da 1922 yılında dünyaya gelen Muhlis Tayfur, İzmir'de hamallık yaparken dönemin ünlü antrenörü Adil Candemir tarafından keşfedildi. 1947 yılında Prag'da yapılan Avrupa Greko-Romen Güreş Şampiyonası'nda 79 kiloda ay yıldızlı formayla gümüş madalya kazandı. Bir yıl sonra Londra Olimpiyatları'nda da ikinciliği elde etti.

Tayfur, hiç yenilgi almamasına rağmen tartıda 5 gram fazla çıkması sebebiyle ikinci ilan edilse de 9-10 saniye içinde tuşla kazandığı karşılaşmalarla Londra Olimpiyatları'na damgasını vurdu. Faal sporculuk döneminin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı'nda da yıllarca antrenörlük yapan Tayfur, önemli yetenekleri Türk sporuna kazandırdı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yayınladığı başsağlığı mesajında, "İzmir'in gururu olan bir şampiyonu kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Merhuma Tanrı'dan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim." dedi.

Kaynak: CHA