Eski Kentler Dirilecek

Eski Kentler Dirilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 'Belki 10-15 Sene Sürecek Ama Eski Kentleri Tekrar Dünya Medeniyetinin Ortak Paylaşımına Sunacağız' Dedi.

Eski Kentler Dirilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Van bölgesindeki tarihi ve turistik yerlerin kısım kısım rolevesini yapacaklarını ifade ederek, "Belki 10-15 sene sürecek ama eski kentleri tekrar dünya medeniyetinin ortak paylaşımına sunacağız" dedi.

Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi'nin açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, beraberinde bulunan Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan ile birlikte Van Kalesi'nin güneyindeki eski Van şehrinde bulunan Ulu ve Kayaçelebi camilerini gezdi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Koç, tarihi eserler konusunda yapılan çalışmaları anlattı. Türkler'in Anadolu'ya girdiği Bitlis'te bulunan dünyanın en büyük İslam mezarlığı olan Ahlat Mezarlığı'nda çalışmalarını yapıldığını da ifade eden Bakan Koç "Bir kısmını bitirdik. Onu da turistlerin ve tarihçilerin ilgilerine arz edeceğiz. Bu bölgenin tarihi ve turistik yerlerini top yekün olarak kısım kısım yapacağız. Belki 10-15 yıl sürecek" diye konuştu.

Van Kalesi ve camilerin bulunduğu eski şehrin bölgesini düzenleyeceklerini de ifade eden Bakan Koç, "Yani Ahlat Mezarlığı, Diyarbakır Surları ve Van Kalesi'nin etrafında bulunan tarihi yerler ile birlikte dünyanın en büyük antik kentleri ve hatta artık kent değil, eski kentlerini tekrar dünya medeniyetinin ortak paylaşıma sunacağız" şeklinde konuştu.

Daha sonra Edremit ilçesinde bulunan Merit-Şahmaran Oteli'ne geçen Bakan Koç, beraberinde bulunan Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan'ı kaldığı otele bıraktıktan sonra Türkiye'deki Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan ile Ferit Melen Havaalanı'na geçti. Bakan Koç, Mutafyan ile birlikte sabah saatlerinde geldiği özel uçakla Ankara'ya hareket etti.

(ŞA-MET-OK-Y)

Kaynak: İHA