Eski Dep Milletvekilleri Yeniden Yargılandı

Eski Dep Milletvekilleri Yeniden Yargılandı

Yeniden Yargılanan Kapatılan Dep'in Eski Milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak Hakkında Daha Önce Verilen 15'er Yıl Ağır Hapis Cezaları, Daha Lehe Hükümler İçeren 5237 Sayılı Türkü Ceza Kanunu( Tck) ve 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasası'na (Tmy) Uyarlandı.

Eski Dep Milletvekilleri Yeniden Yargılandı

Yeniden yargılanan kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak hakkında daha önce verilen 15'er yıl ağır hapis cezaları, daha lehe hükümler içeren 5237 sayılı Türkü Ceza Kanunu( TCK) ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'na (TMY) uyarlandı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın bugünkü duruşmasına, hükümlü sanıkların avukatları Yusuf Alataş ve Mehmet Nuri Özmen katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Dilaver Kahveci, daha önceki esas hakkındaki mütalaayı tekrarladı.

Sanık avukatlarından Alataş, avukat Alataş, 13 yıldır devam eden davanın, Türk yargısını en fazla etkileyen ve üzerinde en fazla tartışılan konu olduğunu vurgulayarak, ''Bu dava gerek ülkemizin gerekse dünyanın üzerinde dikkatle durduğu bir davadır. Karar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararının Türkiye'de yargı kurumlarınca ciddiye alınıp alınmadığını, etkili olup olmadığını gösterecek ve yargıda yapılan hataların düzeltileceğine ilişkin, adalete olan inancın pekişmesine ya da kuşkuların devamına yol açacaktır'' diye konuştu.

Türk yargısının varsa kendi hatasından dönebilecek olgunlukta olduğuna inandığını ifade eden Alataş, daha önce mahkumiyete dayanak olarak gösterilen ses ve görüntü kayıtlarının imha edildiğinin de göz önünde bulundurularak bir karar verilmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Karadeniz, kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak hakkında daha önce Ankara 1 No'lu DGM tarafından verilen kararın onandığını açıkladı.

Karadeniz, onanan kararın sanıkların daha lehe hükümler içeren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 314/2, 53 ve 3713 sayılı Yasa'nın 5. maddesine uyarlandığını ve sanıkların yeni yasa hükümlerince 7 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırılmalarına karar verildiğini açıkladı.

Yusuf Alataş, müvekkillerinin şu anda herhangi bir kamu hakkından kısıtlı olmasının söz konusu olmadığını savunarak, ''Ancak milletvekilliği seçilme yeterliliği konusundaki kararı Yüksek Seçim Kurulu'nun kararına bağlı'' dedi.

Müvekkillerinin Ankara 1. Nolu DGM'nin kararı gereği 9 yıldan fazla tutuklu kaldıklarını anımsatan Alataş, yeni karara göre 6 yıl tutuklu kalması gereken Zana, Doğan, Dicle ve Sadak'ın 3 yıl fazladan hapis yattıklarını savundu.