Eski Bolivya Devlet Başkanı Morales hakkındaki suçlamalar düşürüldü

Eski Bolivya Devlet Başkanı Morales hakkındaki suçlamalar düşürüldü

26.10.2020 23:02 | Son Güncelleme: 26.10.2020 23:09
Eski Bolivya Devlet Başkanı Morales hakkındaki suçlamalar düşürüldü

Bolivya Adalet Bakanlığı, eski Devlet Başkanı Evo Morales hakkındaki isyana teşvik ve terörizm suçlamalarını düşürerek, tutuklama emrini iptal etti.

Bolivya Adalet Bakanlığı, eski Devlet Başkanı Evo Morales hakkındaki isyana teşvik ve terörizm suçlamalarını düşürerek, tutuklama emrini iptal etti.

Bolivya'da 2019 Kasım ayında yapılan darbe sonrası eski Devlet Başkanı Evo Morales, Meksika'ya kaçmış, ardından Arjantin'e geçerek siyasi mülteci olmuştu. Bolivya Adalet Bakanlığı, Morales'e isyana teşvik ve terörizm suçlamalarını yönelterek, hakkında tutuklama emri çıkartmıştı.

Bolivya Adalet Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, eski Devlet Başkanı Morales hakkındaki isyana teşvik ve terörizm suçlamalarının düşürüldüğü ve tutuklama emrinin iptal edildiği duyuruldu. La Paz Adalet Divanı (TDJ) Başkanı Jorge Quino ise yaptığı açıklamada, "Dava hakimi, temel hakların ihlal edildiğini gördü. Temelde savunma hakkına saygı gösterilmediğini kabul etti. Suçlamayı ve tutuklama emirlerini iptal etmeyi kabul etti" ifadelerini kullandı. Quino, davanın hakimi, suçlamayı yapan ve tutuklama emrini çıkaran savcılara yaptıkları hatalar konusunda uyarıda bulunulduğunu aktardı.

Morales 11 Kasım'da ülkesine dönmeyi planlıyor

Davanın düşürülmesinin ardından Bolivya'nın sürgündeki eski Devlet Başkanı Morales, çeşitli kuruluşların talebi üzerine 11 Kasım'da ülkesine dönebileceğini açıkladı. Morales, "Bu hafta veya önümüzdeki hafta dönme konusunda hiçbir sorunum yok. Ancak bölgesel veya ulusal kuruluşların kararlarına da saygı duyuyorum. Yetkililerin, toplumsal hareketlerin ve seçilmiş yetkililerin farklı görüşleri var" dedi. - LA PAZ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Son dakika... Polonya Savunma Bakanı Blaszczak: "ABD'ye her zamankinden daha yakın olmak zorundayız" - HaberAzerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev'den Fransa'ya sert tepki - HaberMeclis Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu toplandı - HaberCHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: "Ne zamandan beri uluslararası sularda özgürlüğünü yüz yıl önce ilan eden Türkiye Cumhuriyeti gemileri... - HaberTürkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi - HaberFransız Senatosu'ndan skandal karar - HaberAli Babacan, Bakan Koca'ya seslendi: Verileri gizleyerek halkın sağlığını tehlikeye atmadınız mı? - HaberSon dakika haber... Koca: "(İBB'nin açıkladığı defin rakamları) Ölüm sebebi Kovid ise Kovid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Tanı çok net konmuş oluyor." - HaberSon dakika haber... Milli Güvenlik Kurulu, "İmzalanan ateşkes anlaşmasının hayata geçirilmesiyle Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasının ve Güney Kafkasya'da... - HaberSon dakika haberleri... Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi - HaberSon dakika haberi... Bakan Koca: "Hasta olsun olmasın, testi pozitif olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür." - HaberÇok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı - MagazinErdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz - Haber
title